Foto: SITA/AP

Tento poklad sa stal tým najvzácnejším a najdrahším v Británii.

Poklad zvaný Chew Valley Hoard sa pred niekoľkými dňami predal za rekordných 5,6 milióna dolárov. Obsahuje 2 584 mincí s podobizňami Harolda II., Viliama Dobyvateľa a Eduarda Vyznávača.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najdrahší poklad v britských dejinách

Ako informuje Smithsonian Magazine, začiatkom roka 2019 sa podarilo nájsť na juhu Anglicka niečo neuveriteľné – skrýšu s 2 584 mincami z čias, keď sa tu zdržiavali Normani. Teraz sa poklad predal za 5,6 milióna dolárov (takmer 5,2 milióna eur), čo z neho robí najdrahší poklad, aký sa kedy v Spojenom kráľovstve našiel.

Foto: SITA/AP

Siedmi šťastlivci, ktorým sa nález podaril, sa vyjadrili, že bolo neuveriteľné držať v rukách takýto kus histórie. Zmenilo im to život, a to aj po finančnej stránke. Každý z nich totiž dostane 400 000 dolárov (približne 370 000 eur). 2,8 milióna dolárov (takmer 2,6 milióna eur) dostane majiteľ pozemku, kde sa poklad našiel. Jeho totožnosť v súčasnosti nie je známa.

Je to masívny úspech

Samozrejme, svoj nález ihneď oznámili inštitúcii British Museum. Istý čas bude vzácny poklad putovať po výstavách v rôznych múzeách, neskôr ale bude permanentne vystavený v Museum of Somerset. Mince vyrobené zo striebra boli odliate v rokoch 1066 až 1068, teda v období po normanskom dobytí v roku 1066, keď Viliam Dobyvateľ prevzal vládu nad anglickým trónom.

Foto: SITA/AP

Podľa British Museum bola zbierka mincí zrejme zakopaná v období povstaní na juhozápade krajiny proti vláde nového normanského kráľa. Keď sa v roku 2019 podarilo objaviť prvú mincu, už to bolo považované za masívny úspech. Všetci ostali nesmierne prekvapení, keď sa ich napokon podarilo nájsť vyše 2 500.

„Chew Valley Hoard je jedným z najvýznamnejších nálezov z obdobia normanského dobývania. Vrhá nové svetlo na fascinujúce obdobie anglických dejín,“ vyjadrila sa Jenny Waldman, riaditeľka fondu Art Fund, ktorý spolufinancoval kúpu.

Uložiť článok

Najnovšie články