Včera obletela svet správa, že americký herec Bruce Willis končí s herectvom po tom, čo mu diagnostikovali zákernú chorobu – afáziu. Spomenutý stav mu zistili iba nedávno. Čo je afázia, kvôli čomu vzniká a aké sú jej prejavy?
Ako uvádza portál Lekár.sk, k afázii, alebo teda strate reči, dochádza v dôsledku poškodenia rečových centier v mozgu. Zapríčiňuje neschopnosť komunikovať, písať alebo dokonca rozumieť reči.
SITA uviedla, že zvyčajne sa vyskytuje po mŕtvici alebo po poranení hlavy. No môže sa vyvinúť aj postupne v dôsledku pomaly rastúceho mozgového nádoru alebo choroby, ktorá spôsobuje degeneratívne poškodenie. Aký je dôvod výskytu afázie u 67-ročného herca jeho rodina bližšie nešpecifikovala.
Vynechávanie či opakovanie slov alebo problém s nájdením toho správneho
Medzi príznaky afázie patria predovšetkým problémy s rozprávaním, čo znamená, že Bruce Willis by sa už pravdepodobne v jej dôsledku nemohol venovať svojmu povolaniu tak, ako v minulosti.
Lekár.sk spomína v spojitosti s afáziou problémy s nájdením správneho slova a celkovým vyjadrením myšlienok, problém správne nazvať objekty, nezrozumiteľnú skladbu viet či vynechávanie alebo opakovanie slov.
Existuje niekoľko typov afázie, ktoré sa líšia svojimi príznakmi. Lieči sa predovšetkým logopédiou a učením sa neverbálnym komunikačných prostriedkov. Ak je však spôsobená nádorom na mozgu, má na ňu vplyv aj jeho odstránenie.
Keďže práve verbálna komunikácia a jej spôsob prejavu sú pre vykonávanie povolania herca mimoriadne dôležité, afázia môže predstavovať veľký problém.
Ikonický herec s nezabudnuteľnými filmovými úlohami
Herec Bruce Willis sa počas svojej dlhej kariéry objavil v desiatkach filmov naprieč rôznych žánrov. Spomeňme napríklad snímky ako Smrtonosná pasca, Dvanásť opíc, Piaty element, Šiesty zmysel, Vyvolený a mnoho ďalších.
Možno ho pokojne označiť za legendu, ktorá dala život mnohým známym filmovým postavám, z ktorých sa stali klasiky.
Nahlásiť chybu v článku