Ilustračná foto: TASR

64,2 % respondentov radšej šetrí v iných oblastiach ako je jedlo.

Takmer tretina Slovákov šetrí na kvalite stravy, a to z dôvodu inflácie, teda zvyšovania cien. Vlani šetrilo na kvalite stravy 42 % ľudí a v roku 2020 to bolo viac ako 54 %. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Food barometer spoločnosti Edenred, ktorý sa uskutočnil v septembri tohto roka na vzorke 1425 respondentov starších ako 18 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Tieto dáta sa zdajú byť optimistické, ale existuje opodstatnená obava, že trend, keď ľudia prestávajú šetriť na strave, sa onedlho zastaví. Nie je vylúčené, že po zvýšení dane z pridanej hodnoty na všetko okrem základných potravín budú ľudia opäť významne šetriť na kvalite stravy,“ uviedla PR riaditeľka spoločnosti Lívia Bachratá.

Šetríme aj inde

Doplnila, že 64,2 % respondentov radšej šetrí v iných oblastiach ako je jedlo. Šesť percent z nich si myslí, že kvalita stravy pre nich nie je rozhodujúca. Prieskum sa ďalej zaujímal o to, akú časť mesačného rozpočtu ľudia míňajú na potraviny. Pre 29,9 % opýtaných ľudí tvoria výdavky na jedlo 20 až 30 %. Štvrtina respondentov uviedla, že na potraviny míňa až do 40 % mesačného rozpočtu. Každý piaty Slovák dáva na stravu viac ako 40 %.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že potraviny sú spolu s energiami, a to zhodne po 89 %, položkami, pri ktorých ľudia najviac očakávajú, že ich cena v nasledujúcich mesiacoch porastie. Ďalej nasleduje zdražovanie v gastroprevádzkach (86 %) a v oblasti bývania (85 %).

Bachratá spresnila, že aktuálny optimálny príspevok na stravu vo výške 8,30 eura je dostatočný len pre 18,6 % Slovákov. Zvyšných takmer 81 % respondentov ho považuje buď za úplne (46 %) alebo čiastočne (35 %) nedostatočný. „Slovákom momentálna finančná situácia nedovoľuje dopriať si kvalitný obed v niektorej z gastroprevádzok, pre tri štvrtiny, teda 72,6 % z nich, je prvou voľbou doma pripravené jedlo. Ďalších 15,6 % respondentov to vyrieši suchou stravou,“ uzavrela.

Uložiť článok

Najnovšie články