Foto: pixabay

Známa webová stránka Bádateľ je známa šírením medicínskych nezmyslov a hoaxov.

Od začiatku pandémie sa na Slovensku šíri mnoho hoaxov a dezinformácií. Medzi média, ktoré ich účelovo po celý čas šírili patrila aj webová stránka Bádateľ. Ľudí tu nabádali na občiansku neposlušnosť, marenie prijatých opatrení na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19 či odmietanie očkovania.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na konci augusta podal minister zdravotníctva Marek Krajčí trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením z trestného činu šírenia poplašnej správy. Išlo práve o web Bádateľ, ktorý podobné dezinformácie neustále šíril. Orgány činné v trestnom konaní sa celou vecou zaoberali.

Bádateľ je zablokovaný

Ako informuje portál omediach.com, najväčšiu dezinformáčnú stránku, ktorá mala viac ako 60-tisíc sledujúcich na Facebooku už nenájdete. Často na nej môžete vidieť šokujúce a nepravdivé informácie, no zároveň aj skvelé tipy na výživové doplnky a rôzne produkty. Takto zarábali na ľuďoch, ktorí im bezhlavo verili.

Foto: interez,sk

Len nedávno sme vám priniesli článok, kde sme vás informovali o tom, ako práve stránka Bádateľ odporúčala rodičom, aby v septembri deťom do škôl ušili rúška zo záclon. Aj na základe týchto medializovaných informácií podal minister zdravotníctva Marek Krajčí trestné oznámenie.

Stránka Bádateľ vo svojom článku poukazovala na údajné riziká spojené s nosením rúšok deťmi počas celého dňa. Bádateľ píše o zvýšenej koncentrácii vydychovaného oxidu uhličitého aj o vzniku kožných problémov. Hoaxy spojené s nosením rúšok sa šíria po celom svete, ich vyvracaniu sa na Slovensku venuje dokonca aj Polícia Slovenskej republiky.

O celej veci informovalo už aj Ministerstvo zdravotníctva vo svojom statuse.

Facebook postupne príspevky od Bádateľa sťahoval a nemali taký dosah. Najnovšie ich už na sociálnej sieti nenájdete.

Uložiť článok

Najnovšie články