Aj keď sa toho o živote v Severnej Kórei vie len veľmi málo, aj z toho nám mnohokrát prechádza mráz po chrbte. Tamojší obyvatelia si totiž veľa slobody neužijú a musia dodržiavať prísne a často za vlasy pritiahnuté zákony a nariadenia. O slobode krajiny, ktorú vedie diktátor Kim Čong-un sa teda veľa hovoriť nedá a rovnako je to aj s ich internetom.
Internet v Severnej Kórei
O Severnej Kórei sa toho v médiách v súvislosti s čímkoľvek popísalo už veľa. Rovnako aj v prípade tak normálnej veci, akou je internet. Je známe, že tamojšia vláda tam kontroluje a obmedzuje všetko a aj preto sa toho o dianí v krajine spoza jej hraníc veľa na verejnosť nedostane. Nedávno sa ale skupine z webu GitHub file dump podarilo náhodou zistiť, ako vyzerá severokórejský internet, píše web IFL Science.
Len 28, zväčša propagandistických, webov
Mohla za to chyba zo strany severokórejskej vlády, vďaka čomu sa podarilo vypátrať, koľko domén je registrovaných pod skratkou .kp. A aj keď bolo asi vopred všetkým jasné, že priveľa webových stránok Severná Kórea mať nebude, ich počet aj tak prekvapil. Tamojší obyvatelia, teda tí, ktorí prístup k internetu majú, môžu navštíviť „až“ 28 rôznych webov.
Samozrejme, zvyčajne sa na tieto weby dostať nedá, pretože nikto netušil, aké adresy vlastne majú. Z nedávno zverejneného zoznamu 28 webových stránok sa však viete dostať ľahko a poskytnú vám aspoň malý náhľad na to, aký biedny internet tamojší obyvatelia majú k dispozícii.
Medzi stránkami je napríklad web, cez ktorý je možné si vyhľadať a zakúpiť letenku, web o varení, filmový web, niekoľko vzdelávacích stránok, weby spravodajských agentúr, stránka s turistickými tipmi či náznak severokórejskej sociálnej siete, ktorá sa volá v angličtine „Friend“.
Mnohé z webov môžete navštíviť aj zo Slovenska, no ich načítavanie trvá dlho. V Kórei sú ale na toto zvyknutí.
Niektoré z webov, ktoré už prístupné nie sú, si môžete pozrieť aj v tejto online galérii. Screenshoty urobili užívatelia sociálnej siete Reddit, keď sa im podarilo vybrané weby navštíviť a načítať.
Prístup vďaka chybe v konfigurácii
Odhaliť, ako vyzerá severokórejský internet a čo na ňom majú tamojší obyvatelia k dispozícii, sa skupine kybernetických bezpečnostných expertov podarilo úplnou náhodou. Ako citoval ich prácu web IFL Science, podarilo sa to vďaka konfiguračnej chybe serverov z roku 2016.
„19. septembra 2016 približne o 22:00 bol jeden zo severokórejských NS záznamov najvyššej úrovne omylom nakonfigurovaný tak, aby umožňoval globálne prenosy zón DNS. To umožnilo komukoľvek, kto vykonal požiadavku „AXFR“ (zónový prenos) na nameserver „ns2.kptc.kp“, aby získal kópiu údajov DNS najvyššej úrovne v krajine,“ uviedli.
Vďaka tomu sa tak podarilo zistiť, aké weby sú zaregistrované pod doménou .kp a získať na ne aj prístup. A ako je zrejme všetkým jasné, drvivá väčšina webov je vlastnená vládou a tá ich využíva na propagandu svojho vodcovského režimu.
Spravodajské weby vo väčšine prípadov informujú o živote vodcu Kim Čong-una, jeho otcovi Kim Čong-ilovi a aj o nedávnych testoch jadrových zbraní. Nechýbajú však ani propagandistické články o tom, že krajina sa jadrovými zbraňami rôzneho kalibru zásobuje preto, aby vedela v prípade potreby nastoliť pokoj a mier a nestratila svoju suverenitu.
Nahlásiť chybu v článku