Foto: Petr Novák, Wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Miloň Novotný [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Príbehy Strahovského štadióna dokonalo odzrkadľujú históriu Československa aj celej Európy.

Vošlo by sa naň 9 futbalových ihrísk. Je ich tam však len sedem, plus jedno menšie na malý futbal. Strahovský štadión je majestátne dielo, ktoré svojím vlastným príbehom odzrkadľuje dejiny Československa i celej Európy. Na začiatku bol unikátnou stavbou prvej republiky, neskôr miesto, kde nacisti sústreďovali Židov a po vojne dejisko krvavej pomsty na Nemcoch. V časoch socializmu dejiskom majestátnych Spartakiád a po páde Železnej opony hostiteľom tých najväčších, dovtedy zakázaných hudobných legiend. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najskôr mal kapacitu 130-tisíc, neskôr bola prestavbou navýšená na neuveriteľného štvrťmilióna návštevníkov. Svojou rozlohou je Strahovský štadión najväčším štadiónom na svete. Jeho betónové tribúny sú od roku 2003 na prestížnom zozname pamiatok UNESCO a to napriek tomu, že celkový stav štadióna ani zďaleka nenapovedá tomu, že by išlo o chránené kultúrne dedičstvo. Skôr ako vo výzore, sa však dedičstvo zrejme skrýva v jeho príbehu. Strahovský štadión stál pri každej kapitole moderného Česka, Československa aj celej Európy.

Foto: Ralf Roletschek [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons

Perla prvej republiky

Strahovský štadión bol postavený v roku 1926. Vyzeral však celkom inak ako dnes. Bol celý z dreva a namiesto betónových tribún tu stáli tribúny hlinené. Štadión bol postavený pri príležitosti VIII. Všesokolského sletu, čo bol akýsi predchodca Spartakiády organizovaný českým telovýchovným spolkom Sokolov. Na toto veľké podujatie prišiel s noblesou, sediac na koni Hektorovi, aj prvý československý prezident Masaryk. Napriek kapacite 130-tisíc ľudí sa tu v júli 1926 stretlo až 160-tisíc návštevníkov. Rovnaká udalosť sa na modernizovanom štadióne s účasťou prezidenta konala aj o šesť rokov neskôr. Okrem podujatí, ktoré sa konali priamo na ploche štadiónu, stojí za zmienku aj vonkajší cestný okruh okolo štadióna, kde sa pravidelne konali automobilové a motocyklové preteky.

Foto: Bundesarchiv, Bild 102-13621 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons

Krvavá druhá svetová vojna

Počas druhej svetovej vojny padlo Česko priamo do rúk nacistického Nemecka. Protektorát Čechy a Morava bol vo svojej podstate okupovaným štátom. Strahovský štadión s plochou 63-tisíc štvorcových metrov poskytoval nacistom ideálne miesto pre sústreďovanie židovského obyvateľstva. Zo Strahovského štadióny Židia ďalej transportami putovali priamo do koncentračných táborov.

Po 8. máji 1945 a oficiálnej kapitulácii nacistického Nemecka, sa karta obrátila. Židov na Strahovskom štadióne vystriedali Nemci. Práve tu totiž vznikol internačný tábor č.10, kde boli bezprostredne po oficiálnom konci vojny sústredené zajaté nemecké jednotky aj nemeckí civilisti. Podľa odhadov tu bolo sústredených 5 – 8 tisíc Nemcov, ktorých strážili ozbrojení príslušníci revolučnej gardy a teda nie oficiálna československá armáda.

Foto: Petr Novák, Wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Počas existencie internačného tábora dochádzalo k mnohým vyhroteným situáciám a násilnostiam páchaných na nemeckom obyvateľstve a vojnových zajatcoch. Príslušníci SS boli často priamo po zavedení na štadión zastrelení pri niektorej z jeho stien. Objavovali sa aj prípady znásilnení, dokonca sa do priestorov štadióna opakovane pokúšali za nemeckými ženami dostať aj vojaci Červenej armády. Celkový počet obetí internačného tábora činí 43 mŕtvych Nemcov. Tábor pritom existoval len jediný mesiac.

Obrie Spartakiády

V roku 1948 sa na Strahovskom štadióne konal posledný zjazd telovýchovného spolku Sokolov, ktoré bolo otvorene protikomunistické. Po februárovom prevrate bol spolok rozpustený a dianie na najväčšom štadióne histórie prevzali komunistické Spartakiády. Propagandistické akcie organizované komunistickou špičkou na Stahovskom štadióne, ktorý v tom čase niesol názov po Československej armáde, boli skutočne obrovské.

Prvá celoštátna Spartakiáda sa na Strahove konala v roku 1955 pri príležitosti 10. výročia oslobodenia územia Československa Červenou armádou. Táto udalosť sa tu ďalej konala opakovane každých 5 rokov s výnimkou roku 1970, kedy sa podujatie nekonalo pre vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Najväčšia Spartakiáda sa na Strahove uskutočnila v roku 1960, kedy sa tu vystriedalo až 750-tisíc účastníkov a neuveriteľné 2 milióny divákov.

Zakázaná hudba a úpadok

V roku 1990 sa už plánovaná Spartakiáda na Strahove nekonala. Po Nežnej revolúcii už na to nebol dôvod. Obrovský štadión sa namiesto propagandistických podujatí otvoril tomu, čo dovtedy v Československu možné nebolo. Na Strahovský štadión začali prichádzať celosvetovo známe hudobné skupiny, ktoré ľudia toľké desaťročia počúvali často potajomky.

Rolling Stones, Guns N‘ Roses, Faith No More, Bon Jovi,Pink Floyd či U2. To boli mená, ktoré na Strahove odohrali v 90. rokoch 20. storočia nezabudnuteľné koncerty. Po roku 2000 sa k nim pridali AC/DC, Rammstein aj Ozzy Osbourne. Azda najviac ľudí prilákali v máji 1994 Aerosmith, kedy návštevnosť Strahovského štadióna dosiahla 150-tisíc ľudí.

Na začiatku 21. storočia to vyzeralo tak, že bude Strahovský štadión zbúraný a spolu s ním aj všetky príbehy, ktoré sa tu počas dlhej histórie odohrali. V roku 2003 mesto Praha spoločne s futbalovým klubom AC Sparta Praha štadión čiastočne zrekonštruovali. Dnes sa tak na jeho ploche nachádza 7 samostatných futbalových ihrísk a jedno ihrisko na malý futbal. Betónové tribúny sú síce kultúrnou pamiatkou no ich stav tomu vôbec nenapovedá. Napriek tomu Strahov stojí a síce už zrejme žiadnu kapitolu európskych dejín nenapíše, naďalej ostáva najväčším štadiónom planéty.

ctidoma.czregiony.rozhlas.czstream.czirozhlas.cz
Uložiť článok

Najnovšie články