Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, okolo Stonehenge panuje neustály ruch. V súčasnosti plánujú vedci vykopať tunel pod cestou, ktorá sa neďaleko stavby nachádza. V okolí vedci zatiaľ okrem iného objavili aj detské pozostatky staré 4 500 rokov.
Našla sa kostra dieťaťa stará tisícky rokov
Vedci si myslia, že niektoré z prehistorických nálezov mohli používať samotní stavitelia neolitického monumentu. Sú dôkazom toho, že oblasť je obývaná už tisícky rokov, píše portál Science Alert. Pre Live Science sa vyjadril Matt Leivers, ktorý hovorí, že vďaka nálezom môžu archeológovia zistiť, ako tu ľudia pred tisíckami tokov žili a vytvoriť si tak o nich detailnejší obraz.
Spoločnosť Wessex Archaeology si myslí, že ďalšie dôležité nálezy možno nájdu pod cestou, ktorá bola neďaleko Stonehenge vybudovaná. Projekt však vyjde na 2,4 miliardy dolárov, je preto dôležité preskúmať najprv všetko, čo je povrchu. Pred vytvorením tunela archeológovia museli vykopať niekoľko jám 3 kilometre pozdĺž cesty. Na hľadanie tých správnych miest využili archeológovia špeciálne technológie, vďaka ktorým mohli zo vzduchu vidieť zmeny v teréne. Pátrali konkrétne po zmenách, ktoré mohli znamenať, že na danom mieste žil pred tisíckami rokov človek.
Kultúra zvoncových pohárov
Aj keď bolo vykopanie tunela oficiálne schválené ešte v roku 2020, archeológovia na čele projektu musia stále prekonávať množstvo prekážok. Kritici si napríklad myslia, že vykopanie tunela bude neprimeraným zásahom do oblasti, kde sa Stonehenge nachádza. Napriek hlasom kritikov sa však očakáva, že archeologické práce by mohli začať ešte tento rok.
Počas doterajších archeologických prác sa podarilo nájsť niekoľko hrobov. Odborníci veria, že nájdené hroby boli vykopané pred 3 800 až 4 800 rokmi, teda v časoch tzv. kultúry zvoncových pohárov. Svoje pomenovanie získala preto, lebo ľudia v tých časoch boli pochovávaní so špecificky tvarovanými hlinenými nádobami.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V jednom z hrobov sa našla dokonca aj kostra dieťaťa. Ďalšie pozostatky zas patrili žene, ktorá zomrela pomerne mladá, mala len okolo 20 rokov. Okrem kostí a hlinených nádob sa podarilo nájsť napríklad aj parožie a ďalšie artefakty. Stonehenge sa podľa odborníkov staval dlho, výstavba jednotlivých častí mohla zabrať celé roky. Archeológovia preto predpokladajú, že kostrové pozostatky, ktoré sa v okolí našli, patrili ľuďom, ktorí sa na stavbe podieľali.
Nahlásiť chybu v článku