Ak však o niečom nemáme dôkazy, neznamená to, že to neexistuje. Rovnako platí aj fakt, že ak o niečom dôkaz máme a veríme mu, nemusí to znamenať, že je správny a niečo skutočne existuje. Pre zaujímavú metódu dokazovania sa rozhodol aj geniálny vedec, ale aj človek Stephen Hawking, ktorý je nie len dôkazom toho, čo dokáže prekonať ľudská vôľa, ale aj toho, že veda a zmysel pre humor sa navzájom nemusia vylučovať.
Dôkazom je napríklad fakt, že neváhal, keď dostal príležitosť byť súčasťou seriálu Teória veľkého tresku, Futurama a jeho postava sa objavila dokonca aj v Simpsonovcoch. Humorom srší aj v rozhovoroch a v jednom z nich na vedeckom festivale, ktorý sa odohráva v meste Seattle, pre novinárov priznal, že sa raz rozhodol usporiadať večierok pre cestovateľov čase. Trpezlivo čakal, kým sa niektorý z nich objaví, aby sa mohla začať zábava. Nikto sa však ani len neukázal.
Malo to však svoj dôvod a tým nebol nedostatok úcty k uznávanému vedcovi. Hawking totiž rozoslal pozvánky až po tom, čo sa večierok skončil. Aj keď rozhovor poskytol ešte v roku 2012, tvrdil v ňom, že takýmto spôsobom získal experimentálny dôkaz o tom, že cestovanie v čase nie je možné: „Usporiadal som party pre cestovateľov v čase, pozvánky som však rozoslal až po skončení večierku. Aj keď som tam dlho sedel a čakal, nikto neprišiel.“
If there is any group of people that I’d say have a good shot at cracking my Theory of Everything, it is certainly The Big Bang Theory. I wish them luck tonight. -SH
Posted by Stephen Hawking on Donnerstag, 5. Februar 2015
Svojim tvrdením Stephen Hawking nie len že zmietol zo stola pointu série filmov Terminátor, ale protirečí Einsteinovej teórii relativity, ktorá tvrdila, že cestovanie v čase možné je. Aj keď skúšanie niečoho takého by pravdepodobne výrazne narušilo časopriestor. K Einsteinovej teórii sa Hawking vyjadril nasledovne: „Všeobecná teória relativity tvrdí, že môžeme časopriestor ohýbať do takej miery, ktorá by nám umožnila cestovať späť v čase. Ak by sme však časopriestor skutočne tak veľmi ohli, dávka radiácie by nezničila len samotného cestovateľa, ale možno aj celý samotný časopriestor.“
Hawking sa vyjadril aj k tomu, čo si myslí o možnosti existencie mimozemského života. Vyjadril sa, že tak skoro uvítací ceremoniál zrejme potrebovať nebudeme. Pochybuje o tom, že lietajúce taniere, ktoré občas niektorí údajne vidia na oblohe by skutočne boli loďami mimozemšťanov. Prečo by sa potom zjavovali najmä podivínom, nie však vedcom? Slávny vedec hovorí: „Či verím konšpiráciám, že vláda ukrýva dôkazy o tom, že mimozemské civilizácie existujú, len aby mali vyspelú techniku iba pre seba? Ak by to bola pravda, veľa úžitku by z toho nemali.“
Posted by Stephen Hawking on Montag, 16. Februar 2015
Ak aj teda nejaký život mimo Zeme existuje, pravdepodobne je od nás mimoriadne vzdialený. Nech sa snažíme dokázať jeho existenciu akokoľvek, zrejme urobíme najlepšie, ak sa zmierime s tým, že k tomu v dohľadnej dobe nedôjde a sme v celom vesmíre nateraz sami.
Ak aj život niekde vo vesmíre existuje, čo myslíte, ako by dopadlo stretnutie medzi mimozemšťanmi a ľuďmi?
ladbible
Nahlásiť chybu v článku