Foto: Wikimedia Commons

Je to len pár dní, čo geniálny vedec Stephen Hawking, dosiahol úctyhodného veku 76 rokov.

A o tom, že je to úctyhodné číslo svedčí aj fakt, že Hawking trpí od svojho 21. roku života amyotrofickou laterálnou sklerózou. Ide o chronické a smrteľné ochorenie mozgu. Avšak práve Hawking je živým dôkazom toho, aké je toto ochorenie rôznorodé a aj napriek tomu, že ho choroba motoneurónov sužuje väčšinu jeho života, dokázal vo svete vedy učiniť niekoľko významných objavov. Avšak nie každému sa táto skutočnosť zdá obdivuhodná. Sú skupiny ľudí, ktoré Hawkinga považujú za bábku či klon.

Článok pokračuje pod videom ↓

Relatívne nová teória hovorí, že Hawking umrel pred viac ako tridsiatimi rokmi, ale keďže bol veľmi významnou vedeckou postavou, bol nahradený dvojníkom. Vedci v NASA sa podľa teórie mali rozhodnúť, že profesor musí žiť ďalej, pretože bol až príliš užitočný. Namiesto toho, aby sa so svetom podelili v 1985 o Hawkingovej smrti, tak ho jednoducho nahradili.

Stephen Hawking in Cambridge.jpg
Wikimedia

Aby bol Hawking schopný reči používa syntetizátor, ktorý ovláda svalmi na lícach. Na písanie používa pokročilý počítač, ktorý ovláda mimikou. Snímač je umiestnený na spodnej časti jeho okuliarov. Mnoho ľudí však tomu odmieta veriť a namiesto toho tvrdia, že Hawkingovmu dvojníkovi do úst vkladajú slová astrofyzici. Títo vedci údajne využívajú Hawkinga k publikovaniu svojich objavov, aby tak mali väčšiu váhu.

Už sa vám z toho točí hlava? To nie je všetko. To isté sa malo odohrať aj v prípade vydania Hawkingovej knihy Stručné dejiny času. Skutočný profesor mal umrieť predtým, ako bola kniha vydaná, a tak má ísť len o zmes výrokov a objavov menej známych astrofyzikov. A vy sa určite pýtate, prečo by niekto tak stupídnej teórií veril. Ak si ale zoberieme už len to, koľko priaznivcov má plochá Zem hovorí samo za seba, prečo sa nájdu ľudia, ktorí veria aj takejto teórii.

Stephen Hawking

Prečo sa ale nájdu ľudia čo tomu veria? Z časti hovoríme o tom, že ľudia stále potrebujú veriť v nejakú mystifikáciu alebo tajomstvo, ktoré ich potenciálne môže ohrozovať. Bez toho by bol život asi celkom nuda. Teória o Hawkingovom dvojníkovi sa však popularity dočkala len preto, že väčšina ľudí sa nedokáže preniesť cez fakt, že profesor dosiahol tak vysoký vek aj napriek svojmu ťažkému ochoreniu.

V prípade, že je pacient postihnutý amyotrofickou laterálnou sklerózou má pred sebou vo väčšine prípadov maximálne päť rokov života. Hawking s ňou dokázal žiť posledných 55 rokov a zároveň bol mimoriadne úspešný na akademickej pôde. To je úctyhodné, ako sme uviedli na začiatku. Zároveň je to (žiaľ) aj závideniahodné, keďže sa nájde také množstvo neprajníkov, ktorí šíria túto absurdnú teóriu.

Az univerzum, ahogy Stephen Hawking látja

Konšpiračný portál s veľmi trefným názvom Daily Sheeple (Denník Ovca) uvádza, že je veľmi nepravdepodobné, aby Hawking so svojim ochorením prežil tak dlho. Najrozumnejšie vysvetlenie je podľa konšpirátorov to, že má dvojníka, ktorý ho zastupuje posledných 30 rokov. Avšak toto podceňovanie je priamym dôkazom faktu, že ľudia pri nádeji na život vždy vychádzajú len z toho, ako to prebehlo u iných.

Táto poľutovaniahodná logika sa dá vysvetliť na jednoduchom príklade. Ten je však skôr príkladom sedliackého rozumu v praxi a okolo logiky sa ani neobtrel. „Pokiaľ žili Jožo s Ferom 5 rokov, nie je žiadna šanca, že Dežo sa dožije 6 rokov.“ Žiaľ takýmto hlúpym spôsobom je posudzovaný aj jeden z najväčších vedcov histórie a súčasnosti našej planéty.

Stephen Hawking with New Computer.jpg
Wikimedia

Stále je to k profesorovi Hawkingovi viac úctivé ako tvrdenia že je robot, kyborg alebo že ho pri živote drží zázračná pilulka, akú sme mohli vidieť vo filme Všemocný. Teória, ktorá hovorí o dvojníkovi sa tiež chytá veľmi bizarnej obhajoby, ktorá tvrdí, že muž zastupujúci Hawkinga predstieral 30 rokov to, že je paralyzovaný, aby mohol Hawkinga nahradiť. Znie to čudne, nelogicky a najmä hlúpo a nezodpovedne.

A to svedčí o tom, že nič z toho v skutočnosti pravda nie je. Avšak v prípade konšpiračných teórii toto ani nič iné nebude nikdy dostatočným argumentom.

Pozri aj: Úspechy slovenských študentov vo vede si všimol celý svet. Za odmenu po dvoch z nich pomenovali asteroidy

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články