Byť vegetariánom či vegánom, to je jednoducho životný štýl. Mnohých ľudí k tomu vedú rôzne etické dôvody, zdravotné problémy, alebo len presvedčenie. Verte tomu či nie, mnohé potraviny, ktoré vegetariáni alebo vegáni konzumujú, obsahujú malé skryté množstvo živočíšnych zložiek. Samozrejme, mnohí o tom ani len netušia a nemajú dôvod mať nejaké podozrenie. Prečítajte si o bežných potravinách, ktoré ako vegetariáni a vegáni budete musieť zrejme vylúčiť.
Parmezán
Ak existuje jedna vec, ktorú vegetariáni naozaj milujú, tak sú to syry. Ten, kto však miluje parmezán, nie je technicky vzaté vegetariánom. Parmezán je vyrábaný za použitia syridla alebo chymozínu, pričom syridlo pochádza zo žalúdkov mladých jahniatok a teliat. Enzým sa používa na zrážanie tekutého mlieka, z čoho neskôr vznikne tvaroh a srvátka. Všetky tvrdé syry sú vyrobené pomocou syridla a ostatné syry zase pomocou kvasného procesu, ktorý produkuje chymozín. Väčšina výrobcov parmezánu však aj naďalej používa syridlo.
Vanilková zmrzlina
Asi neexistuje žiadna slušná cesta ako to povedať. Takmer každá vanilková zmrzlina má v ingredienciách napísané „prírodná aróma“. Táto prírodná aróma je však voňavá, pižmová, vanilková vôňa, ktorá pochádza z „pozadia“ bobrov. Kým vládna agentúra FDA (Správa potravín a liečiv) hovorí, že na látke kastroeum nie je nič zlé, ak ste vegetariáni, mali by ste sa vanilkovej zmrzline oblúkom vyhýbať. Kastroeum je totiž výťažok z análnych pachových žliaz bobrov.
Banány
Či už ste vegetarián, vegán, alebo máte alergiu na mäkkýše, budete sa chcieť držať najmä organických banánov, aby ste sa vyhli kontaktu so zlúčeninou, ktorú produkujú krevety a kraby. Mnoho neorganických banánov je postrekovaných pesticídmi na báze mäkkýšov, ktoré vo svojej zlúčenine obsahujú také baktérie, ktoré predlžujú životnosť ovocia. Pesticídy sa často dostanú aj pod šupku banánov, takže ich potom veselo konzumujeme aj my.
Pomarančový džús
Mnoho pomarančových džúsov má na sebe lákavé logo, že je zdraviu prospešné a pomáha aj pri srdcových ochoreniach. Akýkoľvek takýto džús obsahuje tiež omega 3 mastné kyseliny, ktoré pochádzajú z ančovičiek a sardiniek. Do džúsov sa pridáva aj vitamín D, ktorý môže pochádzať z lanolínu, čo sú voskové substancie prevzaté z ovčej vlny. Odporúčam vám si pomarančový džús vyrábať vlastnoručne doma. Aj keď ani tam asi nie je záruka. Čo ak sú pomaranče postrekované tak ako banány?
Biely cukor
Biely cukor, ktorý je tiež známy ako rafinovaný cukor, nemusí byť vhodný pre vegetariánov alebo vegánov. Aj keď rafinovaný cukor pochádza z cukrovej trstiny alebo cukrovej repy, je spracovaný pomocou kostného uhlia. Kostné uhlie je porézny, čierny, zrnitý materiál vyrobený zo zuhoľnatených kostí živočíchov. Pri výrobe cukru sa cukrová trstina obvykle rozdrví, aby sa oddelila šťava z dužiny a potom sa táto šťava zahrieva a kryštalizuje. Šťava sa následne odfarbuje a filtruje cez kostné uhlie, ktorý cukru dodáva bielu farbu. Lyžička do kávy každý deň? Hlavne, že vám chutí.
Fazuľa
Mnoho vegetariánov sa spolieha na to, že fazuľa je dobrým zdrojom bielkovín. Ak si budete objednávať v mexickej reštaurácii, mali by ste sa mať na pozore. Tzv. „frijoles refritos“ je pokrm z varených fazúľ, pričom sa väčšinou pripravuje s bravčovou masťou. Aj niektoré konzervované fazuľky môžu byť pripravované týmto spôsobom, a preto si vždy skontrolujte etiketu, alebo fazuľu nakupujte len v obchodoch pre vegetariánov a vegánov.
Červené cukríky
Ak budete konzumovať nejaké cukríky, pozrite sa, či je na etikete uvedené červené prírodné farbivo. Niektoré ovocné šťavy, jogurty a zmrzliny toto farbivo obsahujú tiež. Kým názov tohto červeného prírodného farbiva znie neškodne -karmín, je v podstate vyrobené z drvených chrobákov. Chrobáky sa varia v amoniaku alebo uhličitane sodnom, pričom sa extrahuje červené farbivo.
Tvrdé cukríky a sladkosti
Okrem červených cukríkov by si vegáni a vegetariáni mali dávať pozor na tvrdé cukríky a sladkosti. Glazúra, alebo teda lesklý povlak, obsahuje šelak. Šelak je prírodná živica, ktorá sa získava z výlučkov viacerých druhov hmyzu. Nachádza sa nielen v cukríkoch, ale aj v lakoch na nechty, lakoch na vlasy, v hnojivách a čistiacich prostriedkoch na leštenie nábytku. Jedny z mála cukríkov, kde šelak nenájdete, sú farebné cukríky od M&Ms. Dobrá kombinácia by mohla byť červený cukrík s lesklou glazúrou.
Pivo a víno
Znie to hrozivo, no mnoho druhov piva a vína, najmä tie z Veľkej Británie, obsahujú želatínu, ktorá pochádza zo vzdušníc sladkovodných rýb. Ak si dáte pivko alebo vínko, ktoré má na etikete uvedené „vegan or vegetarian friendly“, pravdepodobne sa tam budú nachádzať „len“ riasy.
Arašidy
Ak si pravidelne doprajete dávku arašidov, je dosť možné, že prežúvate aj výťažky z prasacích nožičiek. Niektoré značky pridávajú do arašidov želatínu, aby soľ a korenie lepšie držali na povrchu týchto malých orieškov. Želatína pochádza z kolagénu, ktorý sa nachádza v kopytách, kostiach, alebo v spojivových tkanivách kráv a prasiat. Odporúčam teda kupovať arašidy, ktoré sú ešte v škrupine.
Verím, že vás tieto informácie šokovali aj keď ste klasický mäsožravec, a že sa nad tým aspoň trochu zamyslíte. Samozrejme, že nebudem presviedčať vegetariánov a vegánov o tom, že jesť všetko s mierou je dobré a odsudzovať ich za ich životný štýl. Tento článok nemá ľudí postaviť na dve strany, nemá ani uraziť, preto to berte s rezervou. Stojí to však za zamyslenie, najmä ak ste práve vy ten typ, ktorý presviedča druhých o tom, že byť vegánom alebo vegetariánom je tá správna cesta. Nemali ste dnes náhodou na raňajky banán a kávu s cukrom? Večer ešte skočiť na pivko, dať deťom cukríky a krásny deň je za nami.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), allday.com
Nahlásiť chybu v článku