Foto: Unsplash

Z ktorej časti sveta pochádza slovo barbecue?

Foto: Unsplash

Slovo barbecue (môžeme ho písať aj ako barbeque) pochádza zo španielčiny. Pôvodom ale podľa vedcov nie je zo Španielska. Barbecue totiž patrí k domorodým americkým slovám - presnejšie zo slova barbacoa, ktoré používali domorodé kmene Arawakov z Karibiku a obyvatelia Timucua na Floride. Doslovný význam tohto slova je "drevená konštrukcia, ktorá slúži na spanie, uskladnenie mäsa, alebo sušenie rýb".

Aké uhlie je na grilovačke najvhodnejšie?

Foto: Unsplash

Drvivá väčšina grilov je prispôsobená na drevené uhlie, brikety, prípadne rašelinu či kokosové brikety. Všetky tieto druhy sú vhodnou možnosťou, pokiaľ chcete grilovať. Antracitové uhlie sa zvykne využívať pri vyhrievaní či výrobe chemikálií. Čierne uhlie sa zase považuje za kategóriu uhlia, ktoré obsahuje 70 až 90 % uhlíka - využíva sa v energetickom priemysle a pre obsah chemických látok je často nebezpečné a nevhodné pre prípravu jedla. Živočíšne uhlie je na prípravu potravín taktiež nevhodné.

Ktorá z týchto rád vám pri grilovačke viac ublíži, ako pomôže?

Foto: Unsplash

Chuť ugrilovaného mäsa môžeme vylepšiť niekoľkými jednoduchými tipmi. Dobrou radou je podľa stránky recepty.cz napríklad postupné znižovanie teploty, pričom na začiatku treba mäso položiť na rozpálený kameň (mäso si tak udrží všetku šťavu vo vnútri), a postupne teplotu znižovať. Po vybratí je dobré nechať mäso chvíľu odležať. Počas grilovania by ste sa ale mali vyhnúť častému otváraniu poklopu - zabránite tým vnikaniu vzduchu z okolia. Vzduch môže narušiť teplotu vo vnútri grilu - mäso sa tak nebude pripravovať rovnomerne.

Prečo sa do úst grilovaného prasaťa vkladá jablko?

Foto: Unsplash

Za krásnym jabĺčkom v ústach ugrilovaného prasiatka netreba hľadať veľkú vedu. Pečené prasa sa takto pripravovalo tradične v Číne, na Strednom východe či v Polynézii, a táto tradícia siaha i do Európy. Proces grilovania tiež zvykne roztiahnuť kožu okolo úst - vďaka priloženému jablku tak prasa vyzerá, akoby sa jablkom šťastne kŕmilo.

Do akých marinád by ste nemali nakladať mäso predtým, ako ho začnete grilovať?

Foto: Unsplash

Pre bezpečný a chutný výsledok by ste nikdy nemali mäso nakladať do väčšiny mliečnych výrobkov. Smotana, mlieko, šľahačka i jogurt sa počas pôsobenia vysokej teploty môžu zraziť či pripiecť a mäso tak dosiahne nepríjemnú konzistenciu i chuť. Ďalšími nevhodnými možnosťami sú marinády s vysokým obsahom alkoholu, produkty s vysokým obsahom cukru, príliš kyslé produkty či marinády s privysokým obsahom sójovej omáčky (mäso bude po ugrilovaní príliš slané).

Z ktorej časti prasaťa je panenka?

Foto: Unsplash

Bravčová panenka patrí medzi najkvalitnejšie a najdrahšie časti prasaťa. Cíp medzi bedrovou kosťou a pečeňou vieme využiť na prípravu rolád či medajlónov a pri grilovačke ho stačí osoliť a rýchlo osmažiť priamo v strede grilu (alebo v mieste najväčšieho tepla), pričom o dochutenie sa budeme starať až pri servírovaní.

Pokiaľ nám začne padať do grilu tuk a gril sa vznieti, ako ho najlepšie uhasíme?

Foto: Unsplash

Nikdy do grilu nelejte vodu! Piesok síce menší plameň uhasí, po grilovačke pri čistení grilu z takéhoto kroku ale určite nadšení nebudete. Väčšinu menších vznietení vyrieši privretie poklopu - oheň sa bez kyslíka šíriť nebude a nezničíte si pripravované mäso. V prípade väčšieho vzplanutia by ste mali mať vo svojej blízkosti pripravený hasiaci prístroj, ktorý sa o nebezpečné plamene postará.

Koľko dní môžeme nechať čerstvé rebierka či steaky v chladničke, aby bolo stále bezpečné ich potom pripraviť?

Foto: Unsplash

Hovädzie mäso vydrží v chladničke približne 3 až 5 dní. Spotreba kuracieho a mletého mäsa je o niečo kratšia, takže pokiaľ chcete na grilovačke pripravovať krídelká, určite ich kúpte najviac deň dopredu.

Aký je rozdiel medzi grilovaním a barbecue?

Foto: Unsplash

Grilované mäso je pripravované pri vyššej teplote - zámerom je rýchlym procesom dosiahnuť takmer zuhoľnatený výzor, chrumkavú chuť a na mäse zachovať stopy po rošte. Mäso pripravujeme na spôsob barbecue vtedy, ak počas grilovačky použijeme rôzne marinády, udržiavame v grile nižšiu teplotu a mäso je na konci takmer údené a veľmi jemné.

Jedenie grilovaného mäsa zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Je tento výrok fakt alebo mýtus?

Foto: Unsplash

Hoci nejde o veľké riziko, jedenie grilovaného mäsa skutočne v niektorých prípadoch zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Ide hlavne o hrozbu chemických látok, ktoré sa v procese prípravy môžu uvoľniť. Z mäsa by ste sa mali vždy snažiť odrezať čierne a spálené časti, neopekať mäso na uhlí, do ktorého padá tuk, či konzumovať kožu z kuraťa a neorezané časti, na ktorých sa stále tuk nachádza.

Uložiť článok

Najnovšie články