Foto: Kalai, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Do čoho typicky pridávame japonskú pastu miso?

Hoci nikomu nezakazujeme experimentovať s miso pastou v rôznych pokrmoch, túto prísadu si typicky spájame s polievkou miso. Ide o jedlo s jemnou chuťou, do ktorého sa pridáva tofu, riasy či huby. Je veľmi výživná, ako je to typické pre japonskú kuchyňu.

Do čoho typicky patrí indická zmes korení s názvom garam masala?

Garam masala je štipľavá zmes, ktorú využívame hlavne v slaných jedlách - typicky v kari, v ryži či v zeleninových jedlách. Fantázii sa medze nekladú a určite sa nájdu také recepty, ktoré v sladkých receptoch, či do čierneho čaju, túto zmes pridávajú. Typické to ale pre indickú kuchyňu nie je.

Akú zdravú prísadu označujeme názvom spirulina?

Spirulina je v skutočnosti morská riasa, ktorá je vďaka obrovskému množstvu živín považovaná za takzvanú superpotravinu.

Akú zvláštnu prísadu by ste hľadali v islandskom jedle s názvom hákarl?

Hákarl je tradičný islandský pokrm s intenzívnou chuťou. Jeho hlavnou prísadou je žraločie mäso, ktoré sa po fermentovaní niekoľko mesiacov suší.

Ako ľudia väčšinou opisujú zápach ovocia s menom durian?

Durian je ovocie, ktoré rozdeľuje svet na dva tábory. Či však toto ovocie milujete alebo nenávidíte, všetci sa asi zhodneme na tom, že jeho "vôňa" nie je úplne najlepšia. Mnohí ju opisujú ako smrad síry, cibule či špinavých ponožiek, iným pripomína dokonca splašky či hnijúcu zeleninu.

Aká je hlavná prísada indonézskej pasty sambal?

Sambal je indonézska čili pasta, do ktorej sa pridáva korenie, cesnak či limetka. Výborne ladí s množstvom jedál, akými sú napríklad pad thai, zelené kari či grilovaná ryba.

Chapulines je zvláštny mexický pokrm. Uhádnete, čo sa doň pridáva?

V tomto typickom mexickom jedle nemôžu chýbať chrumkavé kobylky.

Cibuľa, zázvor i cesnak majú svoje ekvivalenty - všetky spája, že pokiaľ ich nájdeme v jednej špecifickej farbe, začnú byť o čosi vzácnejšie. O ktorú farbu ide?

Čierny cesnak, rovnako ako čierna cibuľa, sú považované za výbornú delikatesu. Čo sa týka čierneho zázvoru, v skutočnosti ide o druh rastliny s názvom Kaempferia parviflora, ktorá je zázvoru podobná, a ako čierny zázvor ju označujeme hovorovo.

Pokiaľ si prečítate, že výrobok obsahuje tzv. E120, ide o také farbivo, ktoré sa získava z hmyzu. Tipnete si ale, ktorá farba sa z neho získava?

E120, inak aj kyselina karmínová, je prírodné červené farbivo. Získava sa z vysušených tiel samičiek hmyzu Dactylopius coccus. Nájdete ho v mäsových aj mliečnych výrobkoch, rovnako ako v sladkostiach i v džemoch.

Čím sú špeciálne filipínske vajíčka balut?

Skutočne, oplodnené kačacie vajíčka patria do zoznamu filipínskych pochúťok.

Uložiť článok

Najnovšie články