Ktoré vlastnosti z nás robia neznesiteľného človeka?
Ako informuje portál IFL Science, na túto otázku sa rozhodli odpovedať vedci vo svojom najnovšom výskume.
Výskum presne stanovuje, čo robí z človeka niekoho, koho ostatní označujú takouto nadávkou
„Predchádzajúci výskum zistil, že niekoľko bežne používaných urážok sa jednotne spája s antagonizmom hláseným o sebe a iných,“ vysvetľuje štúdia, „zamerali sme sa na replikáciu a rozšírenie týchto zistení tým, že sme sa zamerali na slovo „kretén“ (asshole), bežnú urážku používanú smerom na ženy i mužov.“
Po uskutočnení výskumu sa takmer 400 ľudí zhodlo na tom istom. Výsledky boli publikované v časopise Collabra Psychology, ktorý z vedeckého hľadiska presne stanovuje, čo robí z človeka niekoho, koho ľudia označujú takouto nadávkou.
Účastníkov štúdie, regrutovaných cez Mechanical Truck, požiadali vedci o to, aby premýšľali o „najväčších kreténoch“ vo svojom živote a opísali ich z hľadiska päťmodelovej osobnosti – extraverzia, príjemnosť, svedomitosť, neurotizmus a otvorenosť voči skúsenostiam.
„Ľudia v skutočnosti nemali veľké problémy zistiť, kto bol v ich živote najväčší kretén,“ povedal vedúci autor štúdie Brinkley Sharpe, „V priemere si účastníci nemysleli, že majú s týmito jednotlivcami veľmi blízky vzťah, čo je logické, nakoľko boli títo ľudia popísaní ako ľudia s dosť averzívnym správaním.“
Typický kretén je podľa vedy muž v strednom veku, buď súčasný, či bývalý (vo väčšine prípadov) partner, priateľ, člen rodiny, šéf alebo spolupracovník.
Pri zameriavaní sa na osobnostné črty vedci zaznamenali dva faktory: nízky príjem a vysoká miera hnevu. Priemerný kretén bol považovaný za bigotného, sebastredného, impulzívneho a nezodpovedného. Vo všeobecnosti majú títo ľudia veľmi podobné vlastnosti ako charakteristika psychopatov, sociopatov či ľudí s antisociálnymi a narcistickými poruchami osobnosti.
Niektoré vlastnosti boli veľmi špecifické: „sú neslušní“, či „prevracajú oči, keď hovorím“.
„Niektoré odpovede boli dosť násilné,“ povedal vedúci výskumu, „mali sme pár prípadov, kde jednotlivec robil niečo, čo bolo trestné.“
Pokiaľ sa momentálne pýtate, či náhodou nepatríte do kategórie kreténov aj vy, môžete spať v pokoji – je totiž vysoká šanca, že ak už o sebe pochybujete, ste na tom dobre. Väčšina „kreténov“ si podľa vedy uvedomuje, že ľudí rozrušuje – ale narozdiel od väčšiny spoločnosti ich to nezaujíma.
„Je zaujímavé sledovať správanie, ktoré ľudia volili,“ dopĺňa Sharpe, „keď hovoríme o osobnosti, kretén bol opísaný ako niekto, kto je nepríjemný a nahnevaný. Keď hovoríme o správaní, kretén nebol nevyhnutne antagonistický voči ľuďom, len ho v skutočnosti nezaujímalo, čo si o tom ostatní myslia a ako to vnímajú.“
Nahlásiť chybu v článku