Foto: TASR - Ján Krošlák

Ochrankyňa práv Mária Patakyová napadla na Ústavnom súde časť zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Ombudsmanka Mária Patakyová vo svojej výročnej správe poukázala na vysoký počet podnetov týkajúcich sa pandémie. Túto správu prezentovala včera aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ústavný súd (ÚS) SR preskúma ústavnosť zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Časť zákona napadla na ÚS verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá žiadala o posúdenie niektorých zásahov do práv počas pandémie nového koronavírusu.

Na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna ÚS rozhodol, že jej návrh „prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu“. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Ilustračná foto: SITA/AP

Podnet na Ústavný súd

„Vychádzajúc z posúdenia podnetov od podávateľov a podávateliek – či už v kontexte nariaďovania izolácie v štátom určených zariadeniach, ako aj v domácnosti – môže dochádzať k porušovaniu základného práva na osobnú slobodu v jeho ústavnom aj v medzinárodnoprávnom kontexte,“ uviedla v súvislosti s podaním na ÚS Patakyová.

Podľa ombudsmanky má ísť okrem iného aj o problematiku týkajúcu sa takzvaných faktúr za štátnu karanténu, ako aj problém vágnych a príliš širokých kompetencií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR počas pandémie.

V prípade podnetov mimo pandémie išlo o rôzne problémy, ktoré sa týkali napríklad dôchodkov a ďalších príspevkov, zbytočných prieťahov v konaniach alebo opakované využívanie nezákonných vyhradených priestorov na zadržiavanie osôb na policajných staniciach. Ústavný súd preskúma, či ÚVZ alebo ministerstvá neprekračovali svoje kompetencie. Štátna karanténa fungovala ešte v 1. vlne pandémie, kedy ľudia vracajúci sa zo zahraničia museli na vlastné náklady cestovať do rôznych ubytovní, kde ostávali v povinnej karanténe.

Uložiť článok

Najnovšie články