Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Ak daňovník nestíha podať daňové priznanie, musí finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty.

Daňovníkom zostávajú necelé dva týždne na podanie daňového priznania k dani z príjmu za rok 2023. Tento rok musia priznanie k dani z príjmov podať a daň aj zaplatiť do 2. apríla.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Finančná správa ročne prijme vyše 1,2 milióna daňových priznaní. Najväčší počet daňových priznaní odovzdávajú daňové subjekty štandardne k poslednému možnému termínu. Odporúčame však daňovníkom, aby si splnenie tejto povinnosti nenechávali na poslednú chvíľu,“ priblížil Kozák.

Pripomenul, že ak daňovník nestíha podať daňové priznanie, musí finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty. „Zatiaľ tak urobilo 58 000 daňovníkov, pričom finančná správa eviduje nárast počtu oznámení v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 19 %,“ vyčíslil.

Oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla elektronicky, alebo na miestne príslušného daňového úradu osobne, alebo poštou, ak daňovník nie je povinný komunikovať s FS elektronicky. Oznámenie nestačí poslať mailom.

„Fyzická osoba, ktorá je podnikateľom podľa Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov a rovnako aj právnická osoba zapísaná v Obchodnom registri, má povinnosť podať Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2023 na predpísanom štruktúrovanom tlačive do 2. apríla 2024 elektronicky,“ upozornil Kozák. Tlačivo oznámenia je zverejnené na portáli finančnej správy.

Inštitúcia aj tento rok prichádza so službou mobilnej kancelárie. „Svoje daňové priznanie budú môcť klienti finančnej správy odovzdať priamo z auta na parkovisku v areáli budov Plus Centra na Panónskej ceste v Bratislave, na najväčšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke,“ priblížil Kozák s tým, že mobilná kancelária bude fungovať v utorok 2. apríla od 8.00 do 18.00 hodiny.

Pripomenul, že s finančnou správou môže komunikovať elektronicky každý, teda aj fyzické osoby, ktoré nemajú túto povinnosť. Potrebné je registrovať sa na portáli FS. K registrácii a následnej autorizácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Ak si povinnosť nesplníte, hrozia mastné pokuty

Štát vám môže za nesplnenie si daňových povinností uložiť mastnú pokutu, ktorá sa v extrémnych prípadoch môže vyšplhať až do výšky 32-tisíc eur, píše Finančná správa SR na svojom webe. Okrem týchto sankcií môže štát udeliť daňovníkom aj úroky z omeškania.

Foto: Finančná správa
Uložiť článok

Najnovšie články