Lenže tie ľudí chytajú za srdce najviac. Ak si ešte spomínate na ukážku páru dvoch starých manželov ležiacich na posteli v objatí, keď ich kajutu zatápala voda, ide o skutočný príbeh. Oveľa skutočnejší než ten, okolo ktorého sa točí celý oscarový veľkofilm.
Boli skutoční
Toho času 67-ročný Isidor Straus a jeho 63-ročná manželka Ida Strausová zomreli na Titanicu, pretože tragédia ich zasiahla natoľko, že nemali silu a motiváciu bežať sa zachrániť. Išlo o jedných z najbohatších ľudí na palube – vlastníkov povestného Macy´s. Ich príbeh vyrozprávali rodinní príslušníci, ktorým ho zasa sprostredkovalo služobníctvo zámožných manželov, ktorému sa podarilo zachrániť.
Manželia si podľa pokynov velenia nasadili záchranné vesty a vybehli na palubu, kde ich mali čakať záchranné člny. Dôstojník vtiahol Idu na palubu člnku, no keď vyzval Isidora, aby nastúpil tiež, ten len pokrútil hlavou a povedal: „Nenastúpim do záchranného člna, kým neuvidím, že šancu zachrániť sa dostanú všetky ženy a deti.“ Dôstojník sa ho pokúšal presvedčiť, aby svoje rozhodnutie zvážil: „Pozrite pán Straus, viem, kto ste, k akej triede patríte. Máte miesto na záchrannom člne!“
Podľa pravnuka manželského páru, však Isidor do člna nenastupoval. Na to sa obrátila pani Strausová a povedala: „Žijeme spolu už 40 rokov a máme šesť krásnych detí. Ak ty nenastúpiš do člna, nepôjdem ani ja.“ Na to vstala a vystúpila. Svoj norkový kožuch si zobliekla a podala ho svojej mladej slúžke Elen, ktorej povedala: „Toto si vezmi, nebudem to viac potrebovať. Ak sa dostaneš do záchranného člna, aspoň ťa zohreje, kým sa dostanete na breh.“
Na to ju manžel objal okolo pliec a otočili sa, že odídu. V tom však prišla prívalová vlna, ktorá narazila do jednej strany lode a manželov zmietlo do mora spolu s desiatkami ďalších ľudí. To bolo naposledy, čo ich služobníctvo videlo. Predpokladajú, že ako mnohí vo vode zamrzli.
Vo filme Jamesa Camerona je táto scéna skutočne zobrazená, ibaže záver je trochu pozmenený. Na začiatku režisér zobrazil starší manželský pár nastupujúci do člna, pričom muž odmietol nastúpiť, keď videl, ako dôstojníci odmietajú chudobné ženy a deti a namiesto nich naloďujú aj mužských pasažierov z najvyššej triedy. Neskôr sú manželia zobrazení ležiaci na posteli v objatí, pričom ich kajutu zaplavuje ľadová voda.
Cameron o tom nevedel
Pravnuk Strausovcov sa k Jamesovi Cameronovi onoho času prihlásil a pýtal sa ho, kde prišiel na takúto scénu. Cameron mu odpovedal jednoducho, že si ju vymyslel. Bola len jednou z mnohých ďalších srdcervúcich ukážok toho, ako ľudia na lodi zomreli. Až vtedy sa dozvedel, že príbeh sa stal, ibaže mal iný koniec a tragédia sa pre tento pár skončila skôr, ako to bolo zobrazené vo filme. Cameron manželov ukázal ako ľudí zo strednej vrstvy. V skutočnosti však patrili k najzámožnejším na palube.
Podľa svedectiev sluhov sa manželia v osudnú noc navečerali a potom sa išli prejsť ruka v ruke po palube. Na to sa utiahli do svojej kajuty a chystali sa na odpočinok. Ibaže ich plány prerušil náraz lode do ľadovca, ktorá sa potopila 14. apríla východne od Newfoundlandu. Z 2 224 pasažierov a posádky lode zomrelo viac ako 1500 osôb vrátane manželov Strausovcov.
Tí boli pôvodom z Nemecka, konkrétne z Bavorska. Idino telo sa nikdy nenašlo, no Isidorovo zachránili z mora a domov ho dopravili prostredníctvom služby, ktorá vracala nájdené a zachránené telá nebožtíkov ich rodinám. Isidora dopravili domov k dcére Sare ešte aj so zlatým medailónom vo vrecku nohavíc. V ňom mal zvlhnutú fotografiu svojich dvoch detí – dcéry Sary a syna Jessieho. Pravnuk po Strausovcoch tvrdí, že tento medailón sa v ich rodine dedí a uchováva ako rodinný klenot. Je to spomienka na tragédiu, ktorú pozná celý svet.
babskeveci.sk (M), redbookmag.com
Nahlásiť chybu v článku