Foto: Picryl

Keď sa povie 7 divov sveta, myslia sa práve staroveké divy sveta. No 7 divov je viac.

Prednedávnom sme vám priniesli článok, v ktorom sme sa vás pýtali, či by ste vedeli vymenovať 7 divov starovekého sveta. V článku sme tiež spomínali aj divy nového sveta. Dnes sa teda pozrieme na 7 divov sveta, ktoré sú označované ako moderné. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zoznam siedmich moderných divov sveta vybrala Americká spoločnosť stavebných inžinierov. Spoločnosť ich zostavila v roku 1994 a vzdala tak hold najväčším stavebným úspechom 20. storočia. Ktoré divy sveta to teda sú?

Eurotunel

Tunel pod Lamanšským prieplavom sa do zoznamu dostal jednoznačne oprávnene. Má dĺžku vyše 50 kilometrov a spája tak Spojené kráľovstvo s kontinentálnou Európou.

Vedie popod Calaiskú úžinu (nazývanú tiež Doverskú úžinu) a o výstavbe sa začalo uvažovať už v roku 1802. Trvalo však takmer 200 rokov, kým sa projekt začal realizovať. Výstavba sa začala v decembri 1987 a skončila v máji 1994. Vlaku Eurostar trvá pri rýchlosti 160 kilometrov za hodinu cesta tunelom približne 35 minút.

Mortadelo2005, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

CN Tower

K ďalšiemu modernému divu sveta musíme prísť do Ameriky a to konkrétne do Kanady. CN Tower je vyše polkilometrová veža (553 metrov) a nachádza sa v Toronte. Dokončili ju v roku 1976 a stala sa najvyššou samostatne stojacou stavbou a to až do roku 2010, keď ju predbehla Burdž chalífa.

CN Tower je však stále najvyššou stavbou Kanady. Anténa CN Tower má výšku 96 metrov.

Foto: Pixabay

Priehrada Itaipú

Vodohospodárske dielo priehrada Itaipú sa nachádza na rieke Paraná na hraniciach Brazílie a Paraguaja. Priehrada je dlhá takmer 8 kilometrov a vysoká takmer 200 metrov. Do postavenia Troch roklín v Číne to bola najväčšia priehrada na svete. Do priehradného jazera Itaipú sa zmestí až 29 kilometrov kubických vody. 

S výstavbou sa začalo v roku 1970 a skončila sa o 14 rokov neskôr v 1984.

Foto: Angelo Leithold, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Golden Gate Bridge

Most, ktorý je symbolom mesta San Francisco má dĺžku takmer 2,5 kilometra a po postavením to bol most s najväčším rozpätím. Most, ktorý začali stavať v roku 1933 a dostavali ho v roku 1937 je aj dnes veľmi vyťažený. Denne po ňom prejde 300-tisíc vozidiel.

Foto: Pixabay

Empire State Building

Túto budovu asi tipovali viacerí z vás, že by sa v zozname mohla nachádzať. 443 metrov vysoký mrakodrap v New Yorku bol vystavaný neuveriteľne rýchlo a to od januára 1930 do mája 1931. Stal sa najvyššou stavbou sveta a tou bol až do roku 1972, keď ho predbehli budovy WTC.

Empire State Building má 102 poschodí a po teroristických útokoch na WTC sa stal opätovne najvyššou budovou New Yorku. To už ale momentálne neplatí a najvyššou budovou je Nové svetové obchodné centrum.

Foto: Pixabay

Projekty Delta a Zuiderzee

S týmto moderným divom sveta sa opäť vraciame do Európy. Projekty Delta a Zuiderzee boli veľkolepé vodohospodárske projekty Holandska a najväčší stavebný projekt 20. storočia Holandska. Keďže krajina sa nachádza pod úrovňou hladiny mora, cieľom bolo ochrániť krajinu pred vodou. Pri projekte Delta sa riešili hlavne bariéry na Rýne, Máse a Šelde. V rámci tohto projektu sa postavil aj jeden z najväčších mostov na svete s dĺžkou 5 kilometrov.

Foto: C messier, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Panamský prieplav

Najstarší zo siedmich moderných divov sveta je aj možno aj najveľkolepejší. Panamský prieplav je dlhý 77 kilometrov a umožňuje preplávanie z Tichého do Atlantického oceánu a naopak. Rozdeľuje tak americký kontinent a významne skracuje lodnú prepravu. Plavba z New Yorku do San Francisca sa vďaka nemu skrátila o 13-tisíc kilometrov.

Stavba Panamského prieplavu sa začala v roku 1880 a skončila v roku 1914.

Foto:US DOT, Public domain, via Wikimedia Commons
Uložiť článok

Najnovšie články