Foto: Facebook (Vladimíra Vydrová - starostka Chorvátskeho Grobu /ZŠ s MŠ Javorová Alej, CHG)

Starostka Chorvátskeho Grobu môže byť odvolaná v nadchádzajúcom referende.

Osobná pomsta, manipulácia a nátlak. Aj o tom hovorí odchádzajúca riaditeľka základnej školy v Chorvátskom Grobe. Tá podala demisiu po nezhodách so starostkou Vladimírou Vydrovou. Na pozícii riaditeľky, rovnako ako predchádzajúci riaditelia, nevydržala dlhšie ako 2 roky.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Rodičia detí základných škôl v Chorvátskom Grobe sú v neistote po tom, ako obidve základné školy nemajú ani jednu plnohodnotnú riaditeľku. Obe totiž len nedávno skončili v dôsledku konfliktu so starostkou.

Obyvatelia navyše spísali petíciu za odvolanie starostky, po ktorej sa vyhlásilo aj miestne referendum. To sa uskutoční už 12. apríla, starostka tak môže byť čoskoro odvolaná. Odporcovia starostky tiež založili profil na sociálnej sieti – Referendum – dosť bolo Vydrovej, ktorý upozornil na alarmujúci stav na základných školách ako prvý.

Toto prekročilo únosnú hranicu, čelila som nátlakom a pokusom o manipuláciu

Koncom marca z funkcie odstúpila riaditeľka Základnej školy Školská Petra Húleková. Dôvodom mal byť nevyhovujúci prístup zo strany starostky.

„Bohužiaľ, už dlhšie čelím nátlaku a pokusom o manipuláciu. Toto prekročilo únosnú hranicu, nechcem a nemôžem byť súčasťou systému, kde sa zastrašovanie stáva pracovnou normou,“ uviedla bývalá riaditeľka školy Petra Húleková a dodala, že rovnako ako prechádzajúci riaditelia, nevydržala na pozícii dlhšie ako 2 roky. Funkciou bola poverená v septembri 2023 po tom, ako z funkcie odišiel bývalý riaditeľ, o mesiac neskôr bola zvolená na základe výberového konania.

Podľa nej malo byť zastrašovanie pracovnou normou a moc sa stala nástrojom osobnej pomsty. Ako nám priznala Húleková, nátlak si uvedomila až neskôr. Išlo napríklad o situácie, kedy jej starostka vyčítala to, ako sa vyjadrovala.

Odchádzajúca riaditeľka je po situácii v škole práceneschopná, začiatkom apríla bol funkciou riaditeľa poverený Miroslav Šimulčík, ktorý predtým na škole pôsobil ako zástupca riaditeľky.

Po odvolaní riaditeľky z vedľajšej školy nastala vzbura

Najväčší zlom prišiel v októbri minulého roku, keď starostka Vydrová odvolala riaditeľku Základnej školy Javorová Alej Silviu Hikkerovú, ktorá funkciu vykonávala 6 rokov (od vzniku školy). Dôvodom malo byť porušenie všeobecných záväzných noriem (VZN), ktoré vytvárajú samotné obce. Nepochopiteľný je spôsob, akým odvolanie prebehlo. Starostka chcela odvolávací dekrét Hikkerovej podať priamo na ulici, čo odmietla.

Skontaktovali sme sa s odvolanou riaditeľkou, ktorá nám odhalila pozadie celého prípadu. Škola pod jej vedením minulý školský rok otvorila len dve triedy 1. ročníka, dokopy mohli prijať iba 50 žiakov. Avšak záujem prejavilo až 124 detí, preto sa musel spraviť výber. Práve VZN určuje, akým spôsobom má tento výber detí do 1. ročníka prebiehať.

Venujeme sa aj dôležitým témam. Veríme, že tieto informácie by mali byť prístupné pre všetkých, preto sme sa tento článok rozhodli odomknúť.💡Žurnalistika však nie je zadarmo. Spraviť sme tak mohli vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k interez PREMIUM a získajte:

  • 📰 Články bez reklám na interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
  • 📚 Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
  • 🎁 Prístup k exkluzívnym benefitom

Problémom je, že v apríli obci prišlo upozornenie prokurátora, že dané VZN je nezákonné a obsahuje chyby. Podľa našich zdrojov malo nariadenie obsahovať napríklad to, že žiaci súrodencov a deti učiteľov majú mať pri výbere prednosť.

Nariadenie však bolo stále v platnosti a bývalá riaditeľka ho preto musela dodržať, pričom o tomto postupe sa radila aj s právnikom. Rozhodnutie o prijatí žiakov musela riaditeľka vydať do 15. júna, rokovanie obecného zastupiteľstva o zmene VZN prebehlo až 24. júna, teda až po vydaní rozhodnutia.

K podobnému prípadu sa v minulosti vyjadril aj ústavný súd: „V tejto súvislosti ústavný súd konštatuje, že aj keď ide o neplatné právne akty, vzťahuje sa na ne prezumpcia správnosti, ktorá je charakteristická pre štátomocenský prejav, a preto zaväzuje až do momentu ich zrušenia alebo ich zmeny.“

Obec bola o prijatí žiakov informovaná, rovnako ako aj o rozhodnutiach pri odvolaniach rodičov. Podľa Hikkerovej obec s ničím problém nemala a rovnako nepodala ani žiadne námietky.

V októbri sa Hikkerová náhle dozvedela o návrhu na jej odvolanie z pozície riaditeľky. Po prevalení tejto informácie sa proti tomu ozvali pedagógovia, zamestnanci školy, ale aj rady školy. Všetci sa za riaditeľku postavili a ostro protestovali proti pripravovanému odvolaniu. Pedagógovia dokonca hrozili aj podaním hromadných výpovedí.

Pokusy o zvrátenie zámeru nezabrali, starostka si celý prípad zobrala do rúk a riaditeľku odvolala. Zarážajúce je, že starostka mala prijať v auguste dvoch žiakov mimo odvolávacieho konania, pričom uplatnila rovnaké VZN, ako uplatnila odvolaná riaditeľka. Avšak zatiaľ čo riaditeľka konala podľa vtedy platných nariadení, starostka sa v auguste riadila už neplatnými.

Hikkerová taktiež priznala, že zo strany starostky cítila veľký nátlak a nadradenosť. Po odvolaní podala žalobu, ktorá teraz „leží“ na okresnom súde. V škole ďalej pôsobiť nechcela ani ako učiteľka, preto z nej odišla.

Problémom bolo prijatie detí, ktoré v obci nemajú trvalý pobyt

Starostka Vydrová sa bráni, že riaditeľka ZŠ Javorová Alej mala porušiť zákon a musela ju odvolať. Zrejme tým myslí školský zákon, ktorý však s prijatými VZN nebol v súlade.

„Pani Hikkerová, riaditeľka základnej školy Javorová Alej, porušila pri prijímaní detí do prvého ročníka zákon. Do školy boli prijaté deti, ktoré v obci nemajú trvalý pobyt a deti z inej spádovej oblasti, čo je jednoznačné a nespochybniteľné porušenie zákona zo strany pani riaditeľky. Žiaľ, v tomto prípade zákon priamo prikazuje pani riaditeľku odvolať. Inú možnosť nemám,“ uviedla starostka na stránke obecného úradu.

Starostke sme k prípadu adresovali otázky, do zverejnenia článku sme odpovede nedostali.

Budú ju odvolávať v referende

Dokopy 1818 obyvateľov Chorvátskeho Grobu podpísalo petíciu za odvolanie starostky Vydrovej. Keďže petíciu podpísalo aspoň 30 % oprávnených voličov a tým splnilo podmienku na vyhlásenie miestneho referenda, obec nemala na výber. Referendum bolo vyhlásené na 12. apríla 2025 (sobota), konať sa bude od 7:00 do 20:00.

„Neúčasťou na referende dáte najavo, že si želáte, aby som pokračovala v práci a dokončila úlohy, ktoré som začala. Navyše, riadne komunálne voľby sa uskutočnia už budúci rok. Už budúci rok budeme mať možnosť slobodne rozhodnúť o ďalšom smerovaní našej obce,“ vyjadrila sa starostka na facebooku.

Proti tomu sa ostro ohradila skupina poslancov z Team Grob, ktorá portálu interez poskytla vyjadrenie.

„Neúčasť na referende nie je vyjadrením podpory. Podpora sa dá vyjadriť iba hlasovaním za zotrvanie starostky vo funkcii. Referendum je jeden z najsilnejších nástrojov demokracie. Poslanci Teamu Grob vyzývajú ľudí na účasť v referende, bez rozdielu ako budú hlasovať. Dávajú verejný prísľub, že pokiaľ starostka uspeje, a v platnom referende vyhrá a zostane vo funkcii, sme pripravení vzdať sa mandátov. Neúspešné referendum podľa nich situáciu nevyrieši a obec zostane naďalej zablokovaná tak ako doteraz,“ vyjadrili sa poslanci z Team Grob.

Poslanci obecného zastupiteľstva na februárovej schôdzi zrušili všetky body programu, v ktorom sa malo rokovať napríklad o dotácii vo výške 19-tisíc eur. Poslanci v programe ponechali iba hlasovanie o vyhlásení referenda. Opätovne tiež navrhli schváliť uznesenie s výzvou starostky na odstúpenie. Zaujímavosťou je, že poslanci neschválili ani rozpočet obce, Chorvátsky Grob je tak v rozpočtovom provizóriu.

„Mandát sme dostali na prácu pre ľudí a nie na politické zábavky,“ vyjadrila sa starostka obce Vydrová.

Na odvolanie starostky je potrebná nadpolovičná účasť v referende. Väčšinou však v takýchto prípadoch referendum nie je platné práve pre nízku účasť občanov.

Uložiť článok

Najnovšie články