Potvrdili to testy DNA, informoval v utorok večer vo vyhlásení inštitút na zisťovanie otcovstva Fiom.
Jan Karbaat, ktorý zomrel v apríli tohto roku vo veku 89 rokov, šéfoval v rokoch 1980-2009 svojej vlastnej klinike asistovanej reprodukcie. V 80. a 90. rokoch patrila medzi najväčšie spermobanky v Holandsku.
Kliniku uzavrel v roku 2009, keď matky a ich deti začali mať podozrenie, že používal vlastné spermie. On sám v rozhovoroch údajne priznal, že splodil asi 60 detí. V záznamoch kliniky zrejme falšoval údaje a porušil povolený maximálny počet šiestich detí na jedného darcu spermií.
Fiom požiadal o testy otcovstva nedávno 23 ľudí. Inštitút porovnával ich DNA s jedným z oficiálnych detí lekára, pretože on sám za svojho života na testy otcovstva nepristúpil a jeho vdova neskôr odmietla všetky žiadosti o poskytnutie predmetov, ako napríklad jeho kefku na zuby či holiaci strojček, z ktorých by sa DNA dala získať.
„Je základným právom človeka vedieť, odkiaľ pochádza,“ povedal pred súdom v Rotterdame právny zástupca detí. „Je to otázka vlastnej identity, pomáha to pri formovaní osobnosti,“ dodal.
Spomenul, že jeden z jeho klientov má hnedé oči, hoci darca spermií mal byť modrooký, a ďalší muž zase fyzickou stavbou tela pripomína zosnulého lekára.
Testy 23 ľudí porovnávajúce ich DNA s jedným z jeho oficiálne uznaných detí, potvrdili Karbaatovo otcovstvo v 19 prípadoch, dodal inštitút Fiom.
Súd teraz 2. júna rozhodne, či Karbaatova vdova musí vydať jeho kefku na zuby a holiaci strojček na ďalšie analýzy, informovala tlačová agentúra DPA.
TASR
Nahlásiť chybu v článku