Mnohých z nás trápi predstava toho, ako bude naša Zem vyzerať o niekoľko ďalších desaťročí. Ľudstvo produkuje stále viac a viac odpadu, ktorý ovplyvňuje aj množstvo klimatických zmien. Ak by ste si však mysleli, že z tejto cesty sa už nedá vrátiť, boli by ste na omyle.
Skúsme si predstaviť, ako by to mohlo v roku 2057 na našej planéte vyzerať. Začnime jedným z najväčších úspechov ľudstva, ktorým by sme sa už o 40 rokov mohli pýšiť. Dokázali sme obmedziť klimatické zmeny, ktoré sa na prvý pohľad zdali byť nezastaviteľné. Ešte lepšou správou je, že to dokázali samotní ľudia – znížili emisie spôsobené plytvaním jedla až o 70%.
Oceány máme znova plné života, v riekach nepláva odpad, ale ryby, nenašli by ste v nich ani žiadnu hladinu znečistenia. Na predtým holých, vyrúbaných kopcoch je opäť zelený koberec stromov a zvieratá kedysi vyhnané do hlbokej divočiny nájdete aj na vidieku. Spojili sme sa s prírodou, a tá nám to patrične opláca.
A naše zdravie? Žijeme dlhší a aktívnejší život. Aj tí najväčší zabijaci minulých rokov už nepredstavujú takú veľkú hrozbu – prípady srdcových chorôb sa len v Spojených štátoch znížili o 40% a pokročili sme aj v boji proti viacerým typom rakoviny. Cukrovka úplne zmizla a obezita už nikomu nerobí starosti. Deti sa hrajú von, sú zdravé a v dobrej kondícii.
Došlo tiež k prepracovaniu potravinového systému. Británia využila Brexit a vytvorila udržateľný plán, ktorý zasýtil rodiny a poskytol im prácu. Týmto smerom sa rýchlo vydali aj ďalšie krajiny. Zastavilo sa tak hladovanie v krajinách tretieho sveta a vďaka vyváženým zložkám v pôde sú vypestované plodiny omnoho výživnejšie a zdravšie ako v postindustriálnej dobe.
Ako sme sa k tomuto novému svetu dopracovali? Nebol to žiadny technologický prelom, ani veda zázračne nevyriešila všetky naše problémy. Bola to len jediná a veľmi jednoduchá zmena – ľudia začali nahradzovať mäso rastlinnými alternatívami. Jedlo za jedlom a deň za dňom sme sa zmenili na rastlinnú spoločnosť.
Ukončilo sa tak zabíjanie zvierat pre nasýtenie miliónov ľudí, ktorí to vnímajú s rovnakým odporom ako otroctvo v 20. storočí. Keďže dopyt po mäse a mliečnych produktoch klesol, znížil sa aj počet farmárskych zvierat.
Táto idylická budúcnosť možná je a podľa odborníkov je práve vo vegánskej strave. Stačí, ak každý deň budete jesť o trochu menej mäsa a stravovaním sa k vegánstvu priblížite najviac, ako dokážete.
Je pravda, že vegánmi ani vegetariánmi sa všetci nestaneme, avšak ak by sme boli ochotní obmedziť našu spotrebu mäsa, aj to by mohlo trochu pomôcť našej planéte.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku