Spojené štáty a Británia začali vo štvrtok vykonávať masívne údery proti cieľom v Jemene, ktoré sú spojené s tamojšími Iránom podporovanými húsíjskými povstalcami. Pre agentúru Reuters to potvrdili štyria americkí predstavitelia, informuje TASR. Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že letecké údery USA a Británie na pozície húsíjských povstalcov v Jemene boli vykonané v obrane a varoval pred ďalšími krokmi v prípade, že húsíovia budú pokračovať v útokoch na lode v Červenom mori. Saudská Arábia vyzvala na zdržanlivosť, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Ak bude treba, podniknú ďalšie operácie
Americká a britská armáda podnikli v noci na piatok masívne nálety naprieč Jemenom. Agentúra Reuters s odvolaním sa na tvrdenia svedkov uviedla, že nálety zasiahli vojenské základne pri hlavnom meste Saná i Taíz aj námornú základňu húsíov v prístave Hudajdá.
Biden vo vyhlásení uviedol, že údery proti húsíom boli vykonané s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Holandska. Ako dodal, USA v prípade potreby nebudú váhať podniknúť ďalšie vojenské operácie.
„Na môj príkaz americké vojenské sily…úspešne vykonali údery na niekoľko cieľov v Jemene, ktoré využívajú húsíjskí povstalci na ohrozenie slobody plavby na jednej z najdôležitejších vodných ciest na svete,“ povedal Biden s odkazom na útoky húsíov na námornú dopravu v Červenom mori.
Podľa nemenovaného predstaviteľa USA sa údery zamerali na ciele húsíov vrátane radarových základní, skladísk zbraní a odpaľovacích zariadení pre drony a strely. Podľa neho bolo ich cieľom zabrániť ďalším útokom húsíov.
Britský premiér Rishi Sunak uviedol, že americké a britské letecké údery boli „nevyhnutné a primerané“. Podotkol, že aj napriek opakovaným varovaniam zo strany medzinárodného spoločenstva jemenskí povstalci pokračovali v útokoch na plavidlá v Červenom mori.
Prezident USA dodal, že „bezprecedentná“ séria 27 útokov húsíov od novembra na lode zahŕňala aj použitie „protilodnej balistickej strely prvýkrát v histórií“. Tieto útoky podľa Bidena ohrozujú americký personál, civilných námorníkov a partnerov a poškodzujú voľný tok medzinárodného obchodu.
Saudská Arábia vo vyhlásení uviedla, že „s veľkým znepokojením sleduje vojenské operácie v oblasti Červeného mora a letecké útoky na viaceré miesta v Jemene“. Zároveň vyzvala na zdržanlivosť a vyhýbanie sa eskalácii.
Od vypuknutia vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas začali jemenskí povstalci podnikať útoky na kľúčovú námornú trasu. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Gaze.
Washington a jeho spojenci vydali dosiaľ viacero čoraz prísnejších varovaní adresovaných húsíom, aby zastavili útoky na lode v Červenom mori. V decembri bola na podnet USA vytvorená medzinárodná koalícia s názvom Strážca prosperity (Operation Prosperity Guardian) na ochranu tejto námornej oblasti, cez ktorú prúdi 12 percent svetového obchodu.
Nahlásiť chybu v článku