Foto: By Roger W Haworth (Flickr) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons/ By Optical: NASA/HST/ASU/J. Hester et al. X-Ray: NASA/CXC/ASU/J. Hester et al. [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

Astronómka Jocelyn Bell Burnell sa nedočkala Nobelovej ceny, teraz ju však čaká odškodenie.

Táto rodáčka z Írska sa pričinila o jeden z najväčších vesmírnych objavov. Podarilo sa jej identifikovať pulsar, rapídne rotujúcu neutrónovú hviezdu. Jej objav navždy zmenil chápanie vesmíru. Stalo sa tak v roku 1967, kedy stále študovala. Mala dostať Nobelovu cenu. Tá sa k nej však nedostala a prebrali ju jej supervízor Antony Hewish a astronóm Martin Ryle.

Článok pokračuje pod videom ↓

Komunita astronómov sa s týmto rozhodnutím nikdy úplne nestotožnila. V súčasnosti sa však karta obracia. V rámci každoročného podujatia Breakthrough Prizes, ktoré vzniklo vďaka Markovi Zuckerbergovi a ruskému miliardárovi Yurimu Milnerovi, bude Jocelyn konečne ocenená. A to rovno odmenou v hodnote tri milióny dolárov, keďže jej objav celkom prepísal dejiny astronómie.

jbb_408

Jocelyn Bell si rozhodne zaslúži svoju pozornosť,“ hovorí Milner pre BBC. Cenu si Jocelyn prevezme v Kalifornii v novembri. Okrem fyziky sa tu oceňujú aj ďalšie prírodné vedy vrátane matematiky. Jocelyn bola v absolútnom šoku, keď sa dozvedela, že cenu vyhrala. Priznala, že v to ani nedúfala. „Veľmi ma zaujíma celý obor astronómie,“ priznáva Jocelyn.

Príbeh toho, ako Jocelyn prišla o svoju cenu, je presnou definíciou kontroverzie, ktorá sa točí okolo veľmi malého množstva žien, ktoré sa k nobelovke skutočne dostali. Breakthrough Prizes sa špecializuje na odovzdávanie cien ženám, ktoré na poli vedy dosiahli veľké úspechy. Ide tak o akúsi kompenzáciu k Nobelovej cene.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články