Foto: unsplash/ Elizabeth Tsung

Mnohí z nás si ráno bez kávy nedokážu ani predstaviť.

Avšak okrem toho, že vám ráno pomôže prekonať ten čas, kým sa aspoň trochu preberiete, káva má aj iné výhody. Najnovšie výskumy dokazujú, že znižuje riziko vzniku Alzheimerovej ale aj Parkinsonovej choroby.

Článok pokračuje pod videom ↓

V časopise Frontiers in Neuroscience bola nedávno publikovaná štúdia, ktorá dokazuje, že pitie kávy má pre náš mozog množstvo benefitov. Výskumníkom sa podarilo nielen dokázať, že medzi pitím kávy a ochoreniami existuje istá súvislosť, ale podarilo sa im zistiť, aký tu prebieha mechanizmus, a prečo vlastne obľúbený nápoj znižuje riziko ich vzniku.

Donald Weaver z kanadského inštitútu pre výskum mozgu sa vyjadril, že dôležitá je nielen súvislosť, ale aj konkrétne faktory. Odborníci preto skúmajú, ktoré zložky kávy sú zodpovedné za zníženie rizika vzniku ochorení súvisiacich s vekom, ako sú napríklad Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Foto: unsplash

Ukázalo sa, že niektoré zložky kofeínu ovplyvňujú správanie sa bielkovín v mozgu. Je totiž známe, že práve štrukturálne zmeny bielkovín spôsobujú vznik spomínaných ochorení, ale aj mnohých ďalších. Aby dokázal mozog správne fungovať, musia byť bielkoviny správne poskladané, ak však dôjde k zmene v skladbe, zdravie a fungovanie mozgu sa výrazne zhoršuje.

Najnovšie štúdie ukazujú, že látka, ktorá sa uvoľňuje počas praženia kávových zŕn – fenylindan, sa v značnej miere podieľa na tom, aby sa beta a tau amyloidy „nezamotali“, ale aby sa správne skladali. Práve nesprávne skladanie týchto dvoch bielkovín je v značnej miere zodpovedné za vznik Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Vedcom sa dokonca podarilo zistiť, že najúčinnejšia je v tomto prípade tmavá káva, pretože dlhšie praženie kávových zŕn zapríčiňuje, že sa vyplaví viac spomínaného fenylindanu. Ukázalo sa dokonca, že rovnaký efekt má aj tmavá káva zbavená kofeínu, pochutiť si teda môžu na tmavom nápoji aj tí, ktorým kofeín spôsobuje triašku, bolesti žalúdka či iné nepríjemnosti.

Foto: unsplash

Spoluautor kávovej štúdie, Ross Mancini sa vyjadril, že aj keď štúdií o vplyve pitia kávy na zdravie je mnoho, toto je vôbec prvá štúdia, ktorá sa zaoberá konkrétne vplyvom fenylindanu na bielkoviny v mozgu spôsobujúce Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. Ďalším cieľom je zistiť, či a akým spôsobom sa užitočné zložky vstrebávajú v krvnom obehu a akým spôsobom sa dostávajú z krvi do mozgu.

Vedci však varujú, že výsledky štúdií ešte nie sú dôvod na to, aby sa ktokoľvek dopoval týmto nápojom a kávu jednoznačne nie je možné považovať za zázračný všeliek.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články