Foto: Unsplash

Táto droga má v sebe typicky dva komponenty. Zatiaľ čo jeden z nich má liečivé účinky, ten druhý sa zneužíva pre jeho psychoaktívne účinky.

Dva najznámejšie komponenty rastliny konope sú CBD a THC. Hoci sa za hlavnú psychoaktívnu látku považuje komponent THC, marihuana v skutočnosti obsahuje množstvo ďalších látok, z ktorých má veľa z nich psychoaktívne účinky. Pre lekárske účely sa z konope typicky využíva látka CBD, ktorá sa v mnohých druhoch typicky nachádza.

Táto droga účinkuje približne len 30-40 minút. Preto ju zvyknú užívatelia brať opakovane počas malého časového intervalu.

Kokaín považujeme za skupinu stimulačných drog. Pri jeho užívaní hrozí veľké riziko vzniku fyzickej závislosti. Jedným z určujúcich faktorov takejto závislosti je práve fakt, že účinok samotnej látky trvá len približne 30 až 40 minút. Ak chce užívateľ ostať pod vplyvom, musí drogu použiť opakovane niekoľkokrát za krátke časové obdobie. Táto droga má veľmi negatívne následky na celé telo: okrem samotnej závislosti napríklad k nechutenstvu, zničeným dutinám, bolestiam svalov a svalovým kŕčom či úbytku mozgovej hmoty.

Táto droga je dostupná na lekársky predpis. Lieči sa ňou napríklad úzkosť a závislosti. Zneužíva sa pre jej relaxačné a euforické účinky.

Všetky tieto látky dokážeme nájsť v lekárskom prostredí. Oxytocín je hormón typicky podávaný pri pôrodoch - jeho psychoaktívne účinky sú však minimálne a typicky sa nezneužíva. Správnou odpoveďou je benzodiazepán, ktorý sa predpisuje pacientom so závislosťou či úzkosťami na upokojenie nervového systému. Adderall je, naopak, predpisovaný na liečbu porúch pozornosti, a typicky myseľ skôr stimuluje, ako upokojuje.

Táto droga má prezývku “párty droga”, pretože je často zneužívaná mladými ľuďmi pre jej euforické a stimulujúce účinky. Po jej užití dokáže človek tancovať niekoľko hodín bez prestávky.

Hoci droga MDMA, ľudovo aj "extáza", nemá veľké riziko vzniku fyzickej závislosti, nebezpečná je pre jej iné vlastnosti. Pre jej euforické účinky hrozí veľké riziko psychickej závislosti a rizikového správania (akým je napríklad nechránený pohlavný styk). Má tiež extrémne vysoký dosah na hormóny a receptory v mozgu, pričom počas jej užívania dochádza k vyčerpaniu receptorov dopamínu a serotonínu, ktoré sú v našom mozgu zodpovedné za pocit odmeny. Pri jej účinkovaní hrozí užívateľovi prehriatie a zlyhanie tela následkom dehydratácie a vyčerpania.

Po užití tejto drogy pretrvávajú halucinácie typicky 8 až 12 hodín.

Zatiaľ čo všetky spomenuté látky patria do skupiny halucinogénov, práve pri droge LSD trvajú účinky 8 až 12 hodín. Účinok lysohlávok typicky nezvykne prekročiť dobu 6 hodín. Halucinogén DMT, ktorý považujeme za jeden z najsilnejších halucinogénov na svete, účinkuje len niekoľko minút (typicky 30 až 45).

Táto droga sa vyrába z hlavíc maku. Jej účinky sú extrémne euforické a veľmi rýchlo sa buduje tolerancia.

Heroín patrí do skupiny extrémne nebezpečných a vysoko návykových drog. Užívateľovi vzniká na substancii závislosť veľmi rýchlo. Ide tiež o látku s extrémne rýchlo budujúcou sa toleranciou, kvôli čomu hrozí závislému vysoké riziko predávkovania sa takzvanou "zlatou dávkou" - užije množstvo, vďaka ktorému zomrie na následky predávkovania.

Táto droga má ľudové označenie “piko” či “perník”, a spája sa s ňou vysoké riziko psychózy vyvolanej insomniou (neschopnosťou spať), ktorá po jej užití hrozí.

Metamfetamín patrí do skupiny stimulantov, ktoré dokážu užívateľa udržať bez spánku. Pri tejto droge hrozí veľké riziko takzvanej metamfetamínovej psychózy, čo je stav, pri ktorom človek vstupuje do psychózy následkom dlhého obdobia bez spánku. Priebeh psychózy je veľmi podobný paranoidnej schizofrénii - stav sprevádzajú halucinácie a paranoja či delírium, ktoré je spojené s vysoko rizikovým správaním pre závislého jedinca a jeho okolie.

Táto skupina drog bola na našom území populárna hlavne na začiatku 90. rokov. Ide o látky, ktoré majú prezývku “droga pre chudobných”.

Riedidlá (toulén, benzín či acetón) patria do skupiny takzvaných inhalačných drog. Ide o drogy, pri ktorých zohráva hlavnú úlohu faktor cenovej dostupnosti. Zároveň sú dostupné bez vekového obmedzenia a voľne predajné. Vďaka týmto faktorom sa im hovorí i “droga pre chudobných”.

Pri boji s ťažkou závislosťou od tejto drogy hrozí v ojedinelých prípadoch smrť v dôsledku silných abstinenčných príznakov.

Alkohol je globálne jednou z najčastejšie zneužívaných, hoci väčšinou legálnych substancií. V prípade odvykania závislý čelí zoznamu abstinenčných príznakov. A hoci vo väčšine prípadov sa pri odvykaní neocitne človek v ohrození života, môžu byť následky odvykania smrteľné. Ide o takzvaný delirium tremens (ktoré vieme voľne preložiť ako trasúce sa šialenstvo) - podobne ako pri náhlom vysadení barbiturátov a benzodiazepánov prichádza závislý do psychózy a kompletného delíria. Úmrtnosť delirium tremens je približne 5 až 10 percent.

Pri užívaní tejto drogy hrozí veľmi vysoké riziko predávkovania. Ide o drogu, ktorá má približne 50-krát silnejší účinok ako heroín.

Fentanyl začal byť populárnou látkou hlavne v poslednej dekáde na území Spojených štátov. Je látkou, ktorá býva častou nežiadanou ingredienciou drog. Je extrémne silný a účinný, pričom sa od neho vyvíja veľmi vysoká závislosť. Vďaka svojej smrteľnosti patrí do kategórie extrémne nebezpečných substancií.

 

Uložiť článok

Najnovšie články