Foto: Wikimedia.org, University of Manchester

Nahliadnuť do života Alana Turinga môžete teraz tak, ako nikdy predtým.

Matematik, logik, kryptograf, no najmä vojnový hrdina, ktorý podľa odhadov odborníkov skrátil hrôzy druhej svetovej vojny o 2 až 4 roky. Reč je o Alanovi Turingovi, mužovi, ktorý prelomil nacistický kód Enigma a svojím spôsobom vyhral vojnu. Najnovšie môžete nazrieť poriadne hlboko do života tohto britského génia. V starom sklade univerzity totiž našli 148 stratených Turingových dokumentov, ktoré sú zverejnené online pre každého z vás. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Turingov prínos je podľa mnohých historikov najdôležitejším príspevkom jednotlivca k víťazstvu Spojencov nad nacistickým Nemeckom. Jeho dešifrovací stroj, ktorý dokázal analyzovať nastavenie šifry Enigma dal Spojencom do rúk nielen silnú zbraň, ale aj veľkú zodpovednosť. To, že dokážu rozšifrovať tajné správy nacistov sa totiž nemohol nikto dozvedieť a preto museli svoje kroky dobre premyslieť.

Foto: Rama (wikimedia.org)

Alana Turinga však vo svete nepreslávilo len zlomenie nemeckej šifry. Známy je aj Turingov test, ktorý má už viac ako 50 rokov, no napriek tomu je dodnes najdôveryhodnejším spôsobom ako zistiť (ne)prítomnosť umelej inteligencie. Turinga preslávil i jeho súkromný život. Neskrýval totiž svoju sexualitu a otvorene sa hlásil k homosexuálom napriek tomu, že to v tej dobe v Británii znamenalo porušenie zákona. Možno i prenasledovanie, urážky a ponižovanie za jeho sexuálnu orientáciu doviedlo 41-ročného Turinga v roku 1954 k samovražde.

Foto: wikimedia.org

Do života Alana Turinga môžete teraz nazrieť tak ako nikdy predtým. V sklade Manchesterskej univerzity, kde Turing po vojne pracoval, totiž začiatkom tohto roku našli celkom 148 jeho doposiaľ neznámych listov, správ a dokumentov. Až do tohto momentu nikto netušil, že tieto dokumenty vôbec existujú a je zázrak, že takú dlhú dobu ostávali ukryté v starom univerzitnom sklade.

University of Manchester

Ak očakávate tajné listy z čias druhej svetovej vojny, potom budete zrejme sklamaní. V zbierke nenájdete ani veľa súkromných listov Alana Turinga. Namiesto toho však môžete nahliadnuť do akademického života jedného z najväčších géniov 20. storočia. V zbierke nájdete listy od kolegov, študentov, komentovanie rôznych vedeckých prác, diskusie o matematických problémoch či dokonca Turingovu prosbu o radu.

Foto: University of Manchester

Okrem iného nájdete v zbierke aj Turingovu reakciu na konferenciu o kybernetike, ktorá sa mala v roku 1953 konať v USA (nakoniec bola zrušená). Na pozvanie fyzika Donalda Mackaya Turing odpovedal: „Radšej by som nechodil, Amerika mi nie je sympatická“. Celú zbierku novonájdených Turingových dokumentov nájdete na tomto odkaze.

Pozri aj: Toto je 18 tajných šifier a správ s dôležitými informáciami, ktoré sa však doteraz nikomu nepodarilo rozlúštiť

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články