Jedna z najprekvapivejších štatistík vedená v zdravotníctve je o depresii – trpí ňou až 350 miliónov ľudí, pričom až 800-tisíc ľudí z nich ukončí svoj život predčasne kvôli tomu, že ju neliečili. Čím viac poznatkov o nej máme, tým ľahšie sa profesionálom lieči, no hoci za posledné roky bolo vykonaných niekoľko výskumov, stále toho veľa nevieme.
Podľa posledných výsledkov to však vyzerá tak, že depresia je výsledkom neurologickej poruchy než tej psychickej a najnovšia štúdia z University of Edinburgh túto teóriu podporuje. Depresia sa má totiž spájať so samotnou štruktúrou mozgu, presnejšie s jeho bielou hmotou, v ktorej sa nachádza zložitá nervová sieť. Tá je pri pacientoch trpiacich depresiami značne porušená.
Čo tieto zmeny spôsobuje, nie je jasné, pretože odborníci zatiaľ nevedia, či depresia spôsobuje zmeny v nervovej štruktúre, alebo ľudia s porušenou nervovou sieťou majú väčší sklon k depresiám. V každom prípade štúdia poskytuje dostatočnú dôveryhodnosť teórii, že takéto problémy majú neurologický základ alebo prinajmenšom biologický. Neznamená to však, že psychológia nehrá žiadnu rolu, no ak je teória pravdivá, je možné, že známky depresie budú skôr odhalené, a teda aj efektívnejšie liečené.
Prelomová štúdia, ktorá skúmala mozog 3461 pacientov, je najväčšia svojho druhu. Použité boli z verejne dostupných údajov anglickej Biobanky, kde sa nachádzajú detailné údaje asi 500-tisíc Britov. Vedci dúfajú, že aj vďaka nej čo najskôr porozumejú tomuto ochoreniu, kvôli ktorému prichádzajú o život tisícky ľudí.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku