The Ocean Cleanup toho počas minulého roka zažila neúrekom. Spoločnosť mladého Holanďana v septembri 2018 spustila svoj prvý prototyp čistiaceho systému, ktorý má odstrániť plastový odpad zo svetového oceánu. Testovanie však nedopadlo podľa predstáv. Pár dní pred koncom roka sa Wilson, ako sa čistiaci systém nazýva, musel vrátiť k pobrežiu. Boyan Slut však tvrdí, že problémy, ktoré nastali sa dajú vyriešiť a o pár mesiacov by rád vo svojej misii pokračoval.
Takzvaný Veľký pacifický kôš objavili pred asi 20 rokmi. Ide o oblasť v severnej časti Tichého oceánu, kde sa vplyvom morských a oceánskych prúdov na večné časy sústreďuje ohromné množstvo plastového odpadu. Mladý Holanďan menom Boyan Slut sa už pred niekoľkými rokmi rozhodol, že planéte s týmto odpadom pomôže. Po rokoch výskumu, vývoja a zháňania finančných prostriedkov sa mu to minulý rok podarilo. V septembri so svojím Wilsonom vyplával do stredu Pacifiku, aby čistiaci systém otestoval. Celú chronológiu spoločnosti The Ocean Cleanup vám priblíži náš januárový podcast.
Spoločnosti The Ocean Cleanup to nakoniec nevyšlo. Čistiaci systém sa počas testovacej fázy v oblasti Veľkého pacifického koša stretol s dvoma technickými problémami. Najskôr sa zozbierané plasty zo systému uvoľňovali, neskôr sa dokonca Wilson „roztrhol“. Čistiaci systém tak zamieril na pevninu a spoločnosť sa pustila do analýzy zozbieraných dát a ďalších výskumov. Za tých pár mesiacov podrobne skúmali problematiku plastového odpadu v oceánoch a vytvorili napríklad interaktívnu mapu svetového odpadu.
Prečo systém plasty neudrží?
Čistiaci systém spoločnosti The Ocean Cleanup v testovacej fáze svoju úlohu nezvládol. Wilson síce plasty zachytáva, zbiera, no udržať ich dlhodobo nedokáže. Je potrebné aby systém zozbierané plasty udržal po dobu niekoľkých mesiacov, kým jeho misia na otvorenom oceáne skončí a on sa s odpadom vráti k pobrežiu. Keď sa ukázalo, že Wilson túto úlohu nezvláda, spoločnosť The Ocean Cleanup prišla s 27 hypotézami, prečo to tak môže byť.
Analýzy, simulácie a testy po návrate k pobrežiu nakoniec ukázali, kde sa problém s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzal. Príčinou je vlnobitie, vietor a samotná rýchlosť pohybu plastového odpadu po hladine a tesne pod hladinou oceánu. V konečnom dôsledku spoločnosť The Ocean Cleanup zistila, že Wilson bol jednoducho pomalý. Boyan Slut a jeho tím už vedia, že rýchlosť čistiaceho systému nemôže byť konštantná, ale musí sa neustále prispôsobovať premenlivým podmienkam na otvorenom oceáne.
Prečo sa systém roztrhol?
Wilsonova misia skončila predčasne 29. decembra 2018. Čistiaci systém sa totiž „roztrhol“. 18 metrov dlhá časť „plaváku“ sa oddelila od zvyšku systému a Wilson sa musel pobrať späť k pobrežiu. Spoločnosť The Ocean Cleanup sa teda posledné mesiace zaoberala aj otázkou, prečo k tomuto mechanickému poškodeniu došlo. Predpokladaný záver bol, že došlo k preťaženiu materiálu v miestach spojov v dôsledku hydrodynamiky.
Analýzy, ktoré spoločnosť vykonala po návrate k pobrežiu ukázali, že čistiaci systém naozaj stroskotal na spojoch. Tie sa nachádzajú približne v 1 metrových rozostupoch po celej dĺžke plaváku. Počas čistenia však na niektorých miestach pôsobí na systém väčšie napätie. Tam, kde sa energia sústreďuje, dochádza k dramaticky rýchlejšiemu opotrebovaniu materiálov. A práve na takomto mieste spoj koncom decembra 2018 povolil. Pre budúcnosť bude teda spoločnosť problematické úseky systému posilniť.
Späť na oceán
Spoločnosť The Ocean Cleanup vo svojej správe avizuje, že na otvorený oceán chce vyplávať znovu čo najskôr. Inžinieri spoločnosti už pracujú na opatreniach, ktoré pomôžu zamedziť problémom, ktoré sa vyskytli počas úvodnej fázy Wilsonovho testovania. Wilson bol koncom marca demontovaný na Havajských ostrovoch a čoskoro zamieri späť k západnému pobrežiu USA. Tu by mal byť upgradovaný a opravený. The Ocean Cleanup dúfa, že sa na ďalšiu misiu k Veľkému pacifickému košu vydá v priebehu najbližších mesiacov.
TheOceanCleanup
Nahlásiť chybu v článku