Spojené štáty v piatok zmrazili prakticky všetku zahraničnú pomoc, pričom výnimky urobili len pre núdzové potraviny a vojenské financovanie pre Izrael a Egypt.
Minister zahraničných vecí Marco Rubio poslal memorandum niekoľko dní po nástupe prezidenta Donalda Trumpa do úradu, v ktorom sľúbil politiku ‘‘Amerika na prvom mieste“ prísneho obmedzenia pomoci v zámorí.
Memorandum tiež znamená aspoň niekoľkomesačnú prestávku amerického financovania PEPFAR, iniciatívy proti HIV/AIDS, ktorá nakupuje protivírusové lieky na liečbu choroby v rozvojových krajinách, prevažne v Afrike.
Obsahuje výnimky
V memorande však boli výslovne uvedené výnimky pre vojenskú pomoc Izraelu, ktorého dlhoročné veľké zbrojné balíky zo Spojených štátov sa od vojny v Gaze ďalej rozšírili, a Egyptu, ktorý dostal štedré financovanie obrany USA od podpísania mierovej zmluvy s Izraelom v roku 1979. Rubio tiež urobil výnimku pre americké príspevky na núdzovú potravinovú pomoc, ktorou Spojené štáty americké prispievajú po krízach vo svete.
V zdôvodnení zmrazenia zahraničnej pomoci Rubio napísal, že pre novú administratívu nebolo možné posúdiť, či existujúce záväzky zahraničnej pomoci „nie sú duplicitné, či sú účinné a sú v súlade so zahraničnou politikou prezidenta Trumpa.“
Nahlásiť chybu v článku