Nie je možné, aby o masovom holokauste, ku ktorému dochádzalo počas druhej svetovej vojny, nikto nevedel. Nová správa Human Rights After Hitler ukazuje, že spojenecké sily vedeli o zverstvách, ktoré sa diali, už v roku 1943. Napriek týmto informáciám neurobili absolútne nič. To je na tom to desivé. Ako to, že neurobili nič preto, aby zachránili ľudské životy?
Odtajnené dokumenty Human Rights After Hitler (Ľudské práva po Hitlerovi), ukazujú, že spojenecká protinacistická koalícia Veľkej Británie, ZSSR ako aj USA, bola počas druhej svetovej vojny informovaná o tom, čo sa vlastne deje. Mali informácie minimálne o dvoch miliónoch zabitých Židov a vedeli, že prinajmenšom 5 miliónov ľudí čaká podobný, smutný osud. Ukazuje sa však, že tieto národy sa rozhodli nevyťahovať bolestivý tŕň. Išlo im predovšetkým o vlastné pohodlie. Tvrdili, že majú dostatok utečencov. Pre toľko Židov nechceli poskytnúť útočisko. Hitlera síce odsúdili za vojnové zločiny už v roku 1944, ale všetko ostalo len na papieri.
Židia by sa nemali považovať za zvláštny prípad
Does everyone already know that the chimney at the infamous camp 'Auschwitz" didn't exist until after the war? That it was built by the Jewish 'Communists' not even attached to the building, solely for taking pictures from the front to sell the public the 'Holocaust" lie? pic.twitter.com/3eif35ve5d
— David Greco (@DaveGreco33) November 28, 2017
Presne toto sú desivé slová ministra vojnového kabinetu,Viscounta Cranbornea, ktorý sa rozhodol neriešiť pálčivú otázku. Podľa viacerých odborníkov bolo hlavným problémom spojencov nielen to, ako pomôcť takému obrovskému počtu Židov, ale aj finančné záujmy. Spojenci sa báli, že by sa zásahom do problematiky holokaustu úplne zhoršili povojnové vzťahy a obchodné možnosti medzi USA a Nemeckom. Avšak ako to už býva, žiadne tajomstvo neostane ukryté navždy. A to je aj v prípade týchto archívnych dokumentov, ktoré sú pre niektorých dosť háklivé a prinajmenšom nepohodlné. Nájdeme v nich totiž to všetko. Výpovede svedkov, ktorí utiekli z koncentračných táborov, záznamy vyšetrovania, či presné opisy a plány koncentračných táborov v Treblinke či Osvienčime.
Pštrosia politika
Learn more about Dan Plesch's research on the United Nation War Crimes Commission on his website: https://t.co/ayfTKxr4yY pic.twitter.com/UEZ0aGnHIw
— Notre Dame CCHR (@NDHumRts) September 7, 2017
Históriu by sme si mali pripomínať najmä preto, aby sme neopakovali chyby z minulosti. Spojenecká protifašistická koalícia ukázala, že ignorovať zlo môže mať desivé následky. Na druhej strane niektorí ľudia vidia aj inú príčinu ignorácie európskeho holokaustu napríklad zo strany USA. Zverstvá a masové vyvražďovanie židovského obyvateľstva sa im zdalo také desivé a hrôzostrašné, že sa rozhodli im jednoducho neveriť. Nechápali ani Hitlerovej logike, ktorá sa vlastne ani nedala pochopiť. Ako to, že Hitler masovo milióny životov, keď bojuje na viacerých frontoch a chýbajú mu posily? Možno aj tieto nezodpovedané otázky boli príčinou pštrosej politiky spojencov.
Budú sa prepisovať dejiny?
V pondelok žiaci navštívia Osvienčim a verejnosť uvidí Natálkuhttps://t.co/jHFFj5W6Lk pic.twitter.com/hKkEDevoT4
— Školský servis (@SkolskyServis) February 26, 2017
Britský historik Dan Plesch, ktorý sa už niekoľko rokov venuje práve tejto problematike, je presvedčený, že odhalenie tajných dokumentov Komisie OSN pre vojnové zločiny môže prepísať dejiny. V nich sa už nebudeme učiť o tom, ako spojenci prišli v roku 1945 do koncentračných táborov, kde oslobodili preživších väzňov. Možno sa v nich (konečne) naučíme pravdu. Že spojenci vedeli o Hitlerových zverstvách už v decembri 1944, a potichu schválili ich fungovanie. Dva a pol roka možno nie je pre niekoho až taká dlhá doba. Ale v tomto prípade prišli o život milióny ľudí. Kto mlčí, ten aktívne podporuje a zlo. A to je prípad aj spojencov.
Pozri aj: Pravdepodobne nie ste ani introvert ani extrovert. Na väčšinu ľudí totiž sedí tento typ osobnosti
ihr.org, independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku