Písal sa 14. apríl 1945 a pre Nemecko už vojna vyzerala byť stratená. Aj v tomto období však stále operovali nemecké ponorky vo vodách s cieľom potápania spojeneckých lodí. Jednou z takých ponoriek bola aj ponorka U-1206, ktorá sa na svojej plavbe nachádzala už ôsmy deň. Operovala v Severnom mori, blízko škótskeho mesta Peterhead. Práve v tento deň prišlo k jej zničeniu, a to chybou kapitána, ktorý si iba odskočil na záchod.
Moderná U-1206
Ponorka U-1206 patrila k moderným plavidlám nacistického Nemecka. Išlo o ponorku typu VIIC, ktorá bola najrozšírenejším typom a celkovo ich bolo vyrobených až 600. Boli vyzbrojené viacerými torpédami a dokázali veľmi efektívne potápať a ničiť spojenecké lode. Navyše, na tú dobu boli skutočne rýchle, dobre ovládateľné a pod hladinou v podstate neviditeľné.
Ponorky boli pýchou nemeckého námorníctva a dá sa povedať, že každý novovyrobený kus bol lepší ako ten prechádzajúci.
Zložitý záchod
Tým, že bola moderná, obsahovala aj moderné riešenia bežných vecí. Jedným z takýchto vylepšení prešlo aj WC.
Pri vykonávaní potreby do záchodu v bežných podmienkach sa nad celým procesom veľmi nezamýšľame. Stačí spláchnuť a je po všetkom. Avšak keď ste desiatky metrov pod vodnou hladinou, je to niečo úplne iné. Na trup ponorky pôsobí veľký tlak a nie je možné len tak vypustiť obsah WC do okolitej vody.
Preto sa pri ponorkách zvyčajne používal jednoduchý, no osvedčený princíp. Išlo v podstate o suchý záchod, ktorého obsah sa vyprázdňoval, keď sa ponorka vynorila na hladinu. To bolo však po viacerých stránkach nekomfortné. Ponorkou sa preto zvyčajne šíril nepríjemný zápach, najmä, ak sa na palube nachádzalo viacero členov posádky a ponorka bola dlho ponorená.
Preto nemeckí inžinieri prišli so vskutku originálnym riešením. Ponorku vybavili zložitým systémom ventilov a potrubí, cez ktoré bol obsah WC „vystrelený“ ako torpédo do okolitej vody, uvádza portál National Interest.
Nebolo to však také jednoduché ako pri bežnom WC, ktoré máte u vás doma. Ventily sa museli otvárať a zatvárať v presnom poradí. Na palube sa tiež vždy nachádzal jeden technik, ktorý dokázal záchod ovládať. Pre skúsenú posádku už splachovanie nebol problém, no to sa nedá povedať o nováčikoch, ktorým práve technik mal pomôcť.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo sa stalo po tom, ako sa kapitán rozhodol spláchnuť WC;
- ako sa situáciu snažili zachrániť;
- prečo sa ponorka musela napokon v nebezpečných vodách vynoriť;
- koľko ľudí zahynulo a čo sa stalo s kapitánom.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku