Cez deň sa schladíte vychladenou limonádou, zmrzlinou alebo sa osviežite pri bazéne. Čo však v noci, keď si potrebujete oddýchnuť ale to teplo vám nedá spať? Mnohí automaticky siahajú po ventilátore, to by ste však v žiadnom prípade robiť nemali.
Počas horúcich letných nocí nemáme príliš veľa možností na výber. Môžeme sa vzdať prikrývky, spať pri dokorán pootváraných oknách alebo si zapnúť ventilátor. Práve tá posledná možnosť by však mohla ohroziť vaše zdravie. Odborník na zdravý spánok Mark Reddick tvrdí, že ventilátor v spálni má svoje výhody aj nevýhody.
Medzi jednoznačné výhody ventilátora patrí napríklad kontrolovaná teplota vzduchu a jeho neustála cirkulácia. Okrem toho, zvuk, ktorý ventilátor vydáva, by sa dal označiť za biely šum, teda za zvuk, ktorý by vám mal dopomôcť k pokojnejšiemu spánku. Nevýhod je však zdá sa viac. Ventilátor môže vyvolávať nepríjemné alergické reakcie. Na jeho lopatkách sa usádza veľké množstvo prachu, ktoré následne roznesie po celej miestnosti.
Problémom by mohol byť aj suchý vzduch. Ten môže spôsobiť podráždenie hrdla a očí. Oči sú ohrozené najmä v prípade, ak nosíte počas dňa kontaktné šošovky. Podráždenie nosných dutín zas môže viesť k nepríjemným bolestiam hlavy, čo vám k zdravému spánku príliš nepomôže. Okrem toho, telo sa pokúsi s prívalom suchého vzduchu vyrovnať po svojom, je tak možné, že vás potrápia hlieny, prípadne upchatý nos. Chladný vzduch prúdiaci z ventilátora môže ovplyvniť aj vaše svaly, môžu sa u vás napríklad začať objavovať bolestivé kŕče.
Ako si teda zabezpečiť príjemný spánok aj bez ventilátora? Odborníci napríklad odporúčajú nevpúšťať si cez deň do miestnosti, kde spíte, slnečné lúče a teplo. Okrem toho, pred spaním by ste sa mali osprchovať chladnou vodou či napiť sa trochu studenej vody. Ideálne je taktiež spať len v ľahkom oblečení a na bavlnených obliečkach.
Ak si predsa len noc bez ventilátora nedokážete predstaviť, Reddick odporúča zadovážiť si taký, ktorý sa otáča a neprúdi tak na vás vzduch neustále. Okrem toho, mali by ste si nastaviť časovač, aby na vás nefúkalo celú noc, aby ste však zároveň dokázali pohodlne zaspať.
Máte nejaký trik, ktorý vám pomáha zaspať počas horúcich letných nocí? Podeľte sa s nami v komentároch.
indy100
Nahlásiť chybu v článku