Neraz sa ocitáme v bludnom kruhu, kedy si nevieme vyhradiť dostatok času na spánok, potom sme unavení, nedokážeme sa sústrediť, všetko nám trvá dlhšie, povinností akoby pribúdalo a času je opäť menej. Teraz vám však dáme o dôvod viac, prečo si v noci poriadne odpočinúť.
Vedeli ste, že so spánkom úzko súvisí dehydratácia? Ak si doprajete menej ako 6 hodín spánku denne, vaše telo bude nielen vyčerpané, ale aj dehydrované. Dokazujú to výskumy, ktorých výsledky ukazujú, že ľudom, ktorí spali menej ako 6 hodín denne hrozí až o 16 až 59 percent vyššie riziko dehydratácie oproti tým, ktorí si každý deň doprajú 8 hodín spánku. Práve dehydratácia môže prispieť k tomu, že sa necítite práve najlepšie, keď sa zobudíte. Odporúča sa preto po zobudení hneď siahnuť po pohári vody.
Odborníci si myslia, že tento jav by mohol súvisieť s hormonálnou nerovnováhou a zamerali sa na skúmanie vazopresínu, teda hormónu, ktorý je zodpovedný za reguláciu množstva tekutín v tele. Napríklad, počas spánku sa stará o to, aby telo neprišlo o príliš veľké množstvo tekutín a absorbuje tekutiny späť z moču. Vazopresín sa však do tela vylučuje aj v závislosti od spánkového cyklu a ak vstávate skôr, ako je na to telo pripravené, pripravíte ho o efektívne fungovanie hormónu.
Aby si boli odborníci zisteniami istí, skúmali spánkové návyky 25 000 jedincov a zároveň ich požiadali o vzorku moču. Samozrejme, nezisťovala sa priamo prítomnosť vazopresínu ale jeho pôsobenie, teda napríklad množstvo vody v moči. Aj keď je potrebných ešte niekoľko ďalších výskumov, výsledky jasne ukazujú, že medzi spánkovým cyklom, vyplavovaním hormónov do tela a dehydratáciou existuje významná súvislosť.
Odborníci si myslia, že môže ísť o akýsi uzavretý kruh Narušenie vyplavovania vazopresínu spôsobuje dehydratáciu počas spánku a dehydratácia zas spôsobuje, že je narušená kvalita spánku. O negatívnych následkoch dehydratácie hádam hovoriť netreba. Ovplyvňuje funkciu obličiek, fyzický výkon, ktorý sme schopní podať, ale má výrazne negatívny dopad aj na našu náladu a kognitívne schopnosti.
Všetci však chápu, že v dnešnej dobe nie je jednoduché držať sa striktne 8 hodín spánku. Odborníci preto majú niekoľko jednoduchých odporúčaní. Prvým z nich je, aby ste sa predsa len o 8 hodín spánku pokúsili, ak to však nie je možné, pripravte si k posteli veľký pohár vody. Ak sa na ďalší deň cítite unavene, mali by ste vypiť vody o niečo viac.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku