Ilustračná foto: WIkimedia Commons (Public Domain), Unsplash

Cyklón B v amerických väzniciach? V niektorých štátoch to zrejme bude realita, keďže smrtiacich injekcií je nedostatok.

Už od zavedenia trestu smrti na území Spojených štátov amerických v roku 1608 bol vyvíjaný neustály tlak na zdokonaľovanie spôsobov, ako odsúdených usmrtiť čo najhumánnejším spôsobom. Postupne sa prešlo od stínania hláv či popráv obesením, cez upálenia až po elektrické kreslá, k jednému dnes z najhumánnejších spôsobov. Tým je podanie smrtiacej injekcie. Zdá sa však, že v niektorých štátoch USA sa rozhodli zákony trošku upraviť a väzňov popravovať brutálnejším spôsobom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za hľadaním nových spôsobov usmrcovania na smrť odsúdených väzňov je najmä fakt, že farmaceutické spoločnosti postupne prestávajú s dodávkami potrebných liekov, roztokov a anestetík. Tie sú potrebné na riadne vykonanie usmrtenia odsúdeného a bez nich to možné nie je.

Niektoré štáty USA – napríklad Južná Karolína – sa rozhodli, že podpíšu novelu zákona, ktorý umožní na usmrtenie odsúdených využiť aj iný spôsob ako injekciu. Napríklad elektrické kreslo, píše web IFL Science.

Ilustračná foto: Unsplash

V Karolíne kreslo, v Arizone plyn nacistov

Ako známy vedecký portál poznamenal, jeden štát sa rozhodol uplatniť celkom iný prístup k nedostatku smrteľných injekcií. Keďže ani elektrické kreslá nie sú veľmi spoľahlivé v usmrcovaní odsúdených väzňov, chcú na to v štáte Arizona začať využívať kyanovodík, zistil denník The Guardian.

Ten sa ako spôsob usmrcovania v Arizone využíval do roku 1999, kedy bol zakázaný. Neslávne známy plyn bol však používaný v nacistických koncentračných táboroch ako Cyklón B (nemecky Zyklon B), kde jeho použitím umreli milióny nevinných ľudí.

Ilustračná foto: Unsplash

Arizona pritom nákup kyanovodíka nijak netají, práve naopak. Dôkazy o jeho zaobstaraní sa nachádzajú vo verejne prístupných dokumentoch, ktoré denník The Guardian skúmal. Podľa všetkého ho zatiaľ v žiadnej z arizonských väzníc nepoužili, no na nákup prísad na výrobu kyanovodíka boli využité tisícky dolárov. Podľa všetkého sa tiež schyľuje k renovácií starých plynových komôr a počas augusta minulého roku malo dôjsť aj k niekoľkým testom ich tesnosti.

The Guardian upozornil, že aj keď testy prebiehali pomerne zvláštnym a priam až primitívnym spôsobom (tesnosť komôr bola testovaná za pomoci horiacej sviečky), je dosť možné, že v Arizone plánujú zaviezť spôsob popravy odsúdených Cyklónom B.

Tresty smrti by sa mali radšej zakázať

Niet sa čo čudovať, že informácie, ktoré denník publikoval, verejnosť pobúrili. Smrť kyanovodíkom totiž rozhodne nie je humánna a zatiaľ posledným popraveným takýmto spôsobom bol Walter LaGrand, ktorého usmrtenie trvalo dlhých 18 minút.

Ilustračná foto: Unsplash

Mnohí volajú po tom, že trest smrti by sa mal v Arizone zakázať a nahradiť by ho mali dlhodobé tresty. Štát sa ale tohto trestu vzdať nechce a kvôli nedostatku smrtiacich injekcií hľadá nové spôsoby usmrcovania odsúdených.

Web IFL Science pripomína, že v Arizone aktuálne na svoj trest smrti v rôznych väzenských zariadeniach čaká minimálne 115 väzňov. Odsúdených pritom neustále pribúda, keďže sú popravy pozastavené. Arizona v nich ale plánuje pokračovať. Či bude na usmrcovanie využívať plyn známy vďaka nacistom, zatiaľ nevedno.

Uložiť článok

Najnovšie články