Spánková paralýza vďaka internetu nabrala na popularite a v súčasnej dobe sa stala bežným pojmom. Ide o stav medzi bdením a spánkom, kedy sa človek prebudí, no jeho telo zostáva nehybné. Paralýza môže byť sprevádzaná záchvatmi paniky a úzkosti, niekedy dokonca aj halucináciami. Človek v tomto stave nedokáže ovládať priečne pruhované svalstvo, teda svaly, ktoré za bežných okolností ovláda vôľou. V čase spánkovej paralýzy si postihnutý pacient realitu uvedomuje, no len čiastočne. Nedokáže totiž rozoznať, čo sa deje v skutočnosti okolo neho a čo je len snovou realitou.
Počas toho ako spíme, naše telo strieda REM a non-REM spánok. Teda v slovenčine paradoxný a ortodoxný spánok. Počas prvej možnosti, teda REM alebo ortodoxného spánku, je ľudský mozog najaktívnejší a práve v tomto čase máme najživšie sny. Počas snenia je naše telo paralyzované, aby sme predišli pohybom, ktoré sa v našich snoch odohrávajú. Občas sa však pritrafí, že naše telo je zmätené, a tak sa zobudí v čase, kedy je ešte paralyzované. Dôsledkom je spánková paralýza.
https://twitter.com/BlackThoughts91/status/959772501646675968
Tá v súčasnosti práve vďaka zmieňovanej popularite, nie je ničím nezvyčajným ani neslýchaným. Kedysi tomu však bolo inak. Počas spánkovej paralýzy je bežným javom pocit prítomnosti ďalšej osoby v miestnosti. Pokiaľ spí človek na chrbte je vyššia šanca, že sa dostaví spánková paralýza. A v čase keď sa dostaví, má pacient pocit, že na hruď mu čosi alebo ktosi vyvíja veľký tlak a nemôže sa nadýchnuť. Počas spánku nám funguje len hladké svalstvo a srdcové svalstvo. Priečne pruhovaným, ktoré máme aj na hrudi hýbať nedokážeme a to spôsobuje dojem, že nemôžeme dýchať.
O tom, že ľudia si tento jav nevedeli vysvetliť svedčí aj maľba z obdobia romantizmu, ktorú má na svedomí švajčiarsky maliar Henry Fuseli. Jeho olejomaľba The Nightmare alebo Nočná mora z roku 1781, zobrazuje spiacu ženu, ktorej na hrudi sedí nočný démon Balibat. Pretože si ľudia v minulosti javy ako spánková paralýza nedokázali objasniť, prisudzovali im nadprirodzenosť. Spánková paralýza aj v súčasnosti slúži ako najracionálnejšie vysvetlenie rôznych stretnutí s UFO či inými paranormálnymi bytosťami.
Čo však tento jav v skutočnosti spôsobuje? Spánková paralýza nemá priame opodstatnenie a veľká časť populácie sa s ňou stretla alebo stretne aspoň raz za život. Väčšinou však postihne ľudí, ktorí zažívajú stresové obdobie, prípadne trpia úzkosťami alebo depresiou. Najväčšie riziko je u ľudí, ktorí majú nepravidelný spánkový režim. Čím viac negatívnych faktorov vás ovplyvňuje, tým vyššia je šanca. Pokiaľ ste teda pod stresom, spávate nepravidelne a pri spánku vás ruší televízor alebo monitor, šance sú vyššie. Stať sa to však môže skutočne každému.
Čo vás teraz zaujíma najviac je asi jasné. Ako sa spánkovej paralýzy zbaviť? Pravda je žiaľ taká, že neexistuje žiadny osvedčený liek. Pokiaľ jej však chcete predísť, skúste byť uvoľnenejší a dopriať si plnohodnotný spánok, ktorý prečkáte na boku a nie na chrbte. V núdzových prípadoch sa pacientom trpiacim častou či pravidelnou spánkovou paralýzou podávajú antidepresíva, ktoré by mu mali dopriať tvrdší a pokojnejší spánok.
Pozri aj: Nevedeli by ste povedať ani jednu súvislú vetu. Toto by sa stalo, keby ste už nikdy nezaspali
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku