Foto: Sita / World Bank (boundaries), A Flourish Map

Litva, Poľsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko či Dánsko.

Vo viacerých krajinách NATO prepukli za posledné obdobie nevysvetliteľné požiare v priemyselných centrách niekoľkých miest. Tento týždeň sériu doplnil požiar v Nemecku a Dánsku. O správe informuje portál News Week.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ďalšie požiare už postihli rôzne miesta v Litve, Poľsku a Spojenom kráľovstve. V hamburskej prístavnej oblasti sa vo štvrtok vznietil kovový šrot len deň po požiari v kancelárskej budove v Kodani, ktorá patrí farmaceutickej firme Novo Nordisk.

Rusko bolo pritom podľa portálu uvedené ako spojka v najmenej dvoch z nedávnych incidentov. Žiadny priamy dôkaz o účasti Moskvy aktuálne neexistuje, prípady vyvolávajú rôzne špekulácie o možných „útokoch“ východnej veľmoci na členov spolku NATO.

Séria nekončiacich požiarov

K tomuto prípadu vytvoril portál World Bank digitálnu mapu, ktorá zobrazuje všetky aktuálne lokality spojené so špekuláciou o tom, že za vznikom požiarov môže sabotážna operácia z Moskvy.

Foto: World Bank (boundaries), A Flourish Map

Sériu nevysvetliteľných požiarov začal 13. januára 2023 plynovod na severe Litvy. Šéf spoločnosti AB Amber Grid neskôr uviedol, že pravdepodobne išlo o technickú poruchu. Keď v krajine ale vypukol ďalší požiar, a to 9. mája 2024 v obchodnom dome IKEA vo Vilniuse, celá záležitosť vyvolala špekulácie o možnej sabotáži.

Potvrdil to prezident krajiny Gitanas Nausėda. Pre rozhlasovú stanicu LRT povedal: „Žiaľ, máme informácie, že takéto sabotáže sa môžu opakovať.“

Východný Londýn, južný Wales, Berlín aj Varšava

21. marca prepukol ďalší požiar v Leytone vo východnom Londýne. Tento prípad bol prepojený s ukrajinským podnikateľom. Prokuratúra tvrdila, že páchatelia boli najatí ruskou súkromnou vojenskou korporáciou Wagner, ktorej žoldnieri bojovali na Ukrajine.

Foto: SITA

Minulý mesiac na rováš tohto prípadu predvolali ruského veľvyslanca Andreyho Kelina pre „obvinenia zo zhubnej činnosti organizovanej Ruskom na pôde Spojeného kráľovstva“. V tomto čase (17. apríla) zase došlo k výbuchu v továrni v južnom Walese. Prevádzkovateľom továrne je pritom dodávateľ obrany BAE Systems, ktorý vyrába zbrane, ktoré sa posielajú na Ukrajinu.

Nedávny prípad v sérii nevysvetliteľných požiarov vznikol v berlínskom závode Diehl Metall 3. mája. Závod je zároveň dcérskou spoločnosťou nemeckej skupiny Diehl, ktorá okrem iného vyrába rakety IRIS-T, ktoré sa používajú vo vojne na Ukrajine.

Ďalší zničil aj jedno z najväčších nákupných centier Marywilska 44 v hlavnom meste Varšava. Poľský prezident Donald Tusk zároveň potvrdil, že prebieha vyšetrovanie, v ktorom sa berie do úvahy aj možnosť prepojenia s Ruskom. Pre portál TVN24 dodal, že „aktivita ruských služieb, najmä tých, ktoré spolupracujú s Bielorusmi, je vysoká“.

Uložiť článok

Najnovšie články