Foto: ESA/Flickr(Scott Schiller)

Sonda Mars Express Európskej vesmírnej agentúry (ESA) bude mať nový operačný systém.

Kým bežné stolové počítače s operačným systémom Windows majú najčastejšie verzie 10 alebo najnovšiu 11-ku, sonda ESA si musí vystačiť so systémom postaveným na Windows 98. Teraz sa to konečne zmení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer 20 rokov vo vesmíre

Planetárna sonda Mars Express vyštartovala zo Zeme na nosnej rakete Sojuz z kozmodrómu Bajkonur v júni 2003, vo vesmíre je tak takmer 20 rokov. Už v tej dobe bol v domácnostiach populárny Windows XP, no v sonde sa nachádzal ešte starší Windows 98, resp. softvér postavený na tomto systéme.

NASA

Ako píše portál IFL Science, táto sonda toho za necelé dve desaťročia na orbite Marsu dokázala veľa. Objavila napríklad vodu ukrytú pod južným pólom Marsu a pravidelne posiela fotografie povrchu Červenej planéty. Naposledy zachytila napríklad aj záhadný útvar, ktorý vyzeral ako desivé marťanské oko.

Nový softvér prinesie veľké vylepšenia

Po desaťročiach cennej vedy a pochopenia Marsu sme chceli posunúť výkon prístroja za hranice niektorých obmedzení,uviedol v tlačovej správe Andrea Cicchetti, ktorý vedie vývoj aktualizácie. Očakáva sa, že aktualizácia softvéru umožní nástroju MARSIS, ktorý je určený na prieskum podpovrchových štruktúr, vidieť ešte lepšie do hĺbky Marsu a zároveň dokáže skúmať v bezprecedentných detailoch aj mesiac Phobos, jeden z dvoch mesiacov Marsu.

Predtým sme študovali najdôležitejšie prvky na Marse a vôbec sme neskúmali mesiac Phobos. Spoliehali sme sa na zložitú techniku, ktorá uložila množstvo údajov s vysokým rozlíšením a veľmi rýchlo zaplnila palubnú pamäť prístroja,“ dodal Cicchetti a vysvetlil, že odstránením údajov, ktoré už nepotrebujú, dokážu nahrať nový softvér, vďaka ktorému bude MARSIS môcť fungovať 5-krát dlhšie a zachytí aj väčšiu plochu.

ESA

Nový softvér tak bude zodpovedať súčasným štandardom a bude odosielať kvalitnejšie údaje na Zem.

Vedec Colin Wilson zaoberajúci sa sondou tvrdí, že nový softvér pomôže rýchlejšie a rozsiahlejšie štúdium a hľadať nové zdroje vody na Marse. „Je to ako mať úplne nový prístroj na palube Mars Express takmer 20 rokov po štarte,“ uviedol Wilson.

Uložiť článok

Najnovšie články