Teda už niekoľkokrát. Juno dostala niekoľko úloh, prvou z nich bolo dostať sa obežnú dráhu Jupitera a pozorovať jeho činnosť, fotiť ho z každého možného uhla a všetky údaje a fotodokumentácie posielať späť na Zem. Podarilo sa. Mimo toho sa však sonda Juno zaoberala aj bližším prieskumom planéty a vďaka nej konečne vieme, ako vyzerá plynný obor pod svoji atraktívnym obalom.
Jedným z hlavných objavov je zistenie, že atmosféra Jupitera sa rozlieha do diaľky troch tisíc kilometrov od svojich plynných mračien. Pokiaľ by sme sa hypoteticky začali spúšťať pomedzi oblaky a atmosféru planéty, dostali by sme na povrch planéty, ktorý sa líši od pôvodného predpokladu. Jupiter je známy, ako plynná planéta, to všetci vieme. Akonáhle by sme sa však dostali na jej povrch, skupenstvo by bolo pevné. Avšak nie tak celkom.
The Juno spacecraft is revealing some astounding things about Jupiter’s mysterious interior https://t.co/l5R1nJ98wB pic.twitter.com/bkWXrk5tJz
— Gizmodo (@Gizmodo) March 8, 2018
Neskladá sa totiž zo žiadnej pevnej látky. V skutočnosti ide o zmes vodíka a hélia, ktorá sa svojim množstvom a hustotou skonštruovala do zdanlivo pevného telesa, ktoré sleduje svoju obežnú dráhu spôsobom pevného telesa. Pod slávnymi oblakmi, ktoré uchvátili už Galileiho pred 400 rokmi, sa teda rozpína atmosféra, ktorú by sme na povrch planéty sledovali pozdĺž 3 tisíc kilometrami. Na tomto mieste je tlak 100 tisíc krát vyšší ako na Zemi.
Nasa spacecraft reveals Jupiter's interior in unprecedented detailhttps://t.co/XSw775c1r8 pic.twitter.com/EeZsXT8x4S
— Loreto Bello Gude (@loretobgude) March 8, 2018
Ďalšími závratnými objavmi sú gravitácia a hustota atmosféry. Gravitácia na planéte nie je symetrická, líši sa na južnom a severnom póle, čo nikto nečakal vzhľadom k tomu, aký je tento gigant ťažký a ako rýchlo sa pohybuje. Odhaduje sa, že táto nerovnováha je spôsobená galaktickými prúdmi a silným vetrom na planéte, ktorý je schopný zloženie plynnej planéty rozpohybovať. Samotná atmosféra predstavuje 1% planéty, čo prestavuje zhruba tri Zeme. Pre porovnanie, atmosféra našej planéty je jedna milióntina jej celkového zloženia.
Jupiter: scientists spot pentagon pattern of cyclones – and unlock secrets of the planet's interior@PlanetAndrewChttps://t.co/33HHdENwqH pic.twitter.com/OOQGx1nIsz
— The Conversation (@ConversationUK) March 7, 2018
V roku 2018 sa naša informovanosť o vlastnostiach plynných obrov výrazne zvyšuje, čo môže pomôcť pri bádaní po iných planétach vhodných pre život a možno, v rozprávkovej budúcnosti, aj pri ich kolonizácii.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku