bbc.co.uk

Noc zo 14. na 15. apríla v roku 1912 sa navždy zapísala medzi najznámejšie námorné katastrofy ľudstva. Do chladných vôd sa po zrážke s ľadovcom potopil najslávnejší zaoceánsky parník Titanic. Čo všetko sa do oceánu ponorilo spolu s ním?

Najznámejšia lodná katastrofa je stará už viac ako 100 rokov. Keď sa v roku 1912 vydal Titanic na svoju prvú plavbu, všetci si mysleli, že je nepotopiteľný. Keď však v ľadových vodách severného Atlantiku narazil na ľadovec, ukázalo sa, že to tak nie je. Pri havárii Titanicu zomrelo viac ako 1500 ľudí. Do ľadových vôd sa však okrem lode a nevládnych tiel potopilo aj všetko ostatné, čo na palube zaoceánskeho parníku bolo. A boli to veru zaujímavé veci… Dnes vám ukážeme 8 vecí, ktoré by ste na palube Titanicu rozhodne nečakali, no predsa tam boli a potopili sa spolu so slávnym parníkom presne pred 105 rokmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako sa v skutočnosti potopil slávny Titanic? Krásna simulácia v našom staršom článku vám ukáže, ako to na lodi skutočne vyzeralo.

Solárium

Na začiatku 20. storočia sa po svete rozmohol nový trend, a to akési prvotné solárium. V roku 1912 už bolo „solárko“ tak obľúbené, že nemohlo chýbať ani na luxusnom zaoceánskom parníku. Ženy mali vstup do solária povolený v dopoludňajších hodinách a muži v popoludňajších a večerných hodinách. Tí, ktorí chceli svoje telo vystaviť vysokému UV žiareniu, si museli kúpiť lístok do solária v hodnote 1 dolára.

messynessychic.com
messynessychic.com

Ópium

V roku 1912 bolo už ópium v mnohých krajinách ako vysoko návyková látka zakázané. Inak tomu nebolo ani v USA. Stále sa však používalo v medicíne, a tak museli byť všetky ópiové lieky na palube Titanicu prísne kontrolované a označené. Na palube sa však i tak našli 4 potvrdené prípady nelegálneho držania ópia na narkomanské účely.

flickr.com
flickr.com

Drahá olejomaľba

Ak si myslíte, že najdrahšia vec na palube Titanicu bola šperk, diamant, či zlaté hodinky, mýlite sa. Najvzácnejšia bola olejomaľba od francúzskeho maliara Merry-Joseph Blondela s názvom „La Circassienne au Bain“. Tá sa, podobne ako všetko ostatné, potopila do oceánu. Jej majiteľ, švédsky podnikateľ menom Mauritz Håkan Bjornstrom-Steffansson, však haváriu prežil a po tejto nešťastnej udalosti zamieril rovno do poisťovne. Za poistnú udalosť dostal 100 000 dolárov, ktoré by však dnes mali hodnotu až 2 400 000 dolárov.

the-saleroom.com
the-saleroom.com

Stroj na marmeládu

Na výrobu marmelády je potrebné narezať ovocie veľmi presne. Na začiatku 20. storočia sa marmelády nekupovali, ale si ich ľudia sami vyrábali. Na komfortnejšiu výrobu existoval akýsi stroj na marmeládu, ktorý vám ovocie nasekal veľmi precízne. 27-ročná Edwina „Winnie“ Celia mala jeden taký aj na palube Titanicu. Pri záchrane svojho života ho tam však aj nechala, a tak sa potopil na dno Atlantiku.

bbc.co.uk
bbc.co.uk

Turecké kúpele

Keďže patril Titanic medzi najluxusnejšie plavidlá svojho času, je jasné, že sa musel o svojich náročných pasažierov dobre postarať. Na palube tak nechýbali ani Turecké kúpele, ktoré boli v západnom svete veľmi obľúbené. Vstup do nich bol však povolený len pasažierom z prvej triedy.

titanichg.com
titanichg.com

Lovec myší – Jenny

Keď chcete na tak obrovskej lodi na začiatku 20. storočia udržať poriadok a správnu hygienu, musíte sa postarať o myši, ktoré ste so sebou ani neviete ako nalodili. A práve preto bola na palube Titanicu aj Jenny. Jenny bola mačka a súčasne aj akýsi maskot zaoceánskeho parníka. Jej úloha bola jednoduchá – chytať na palube myši.

podcastplanet.com
podcastplanet.com

Elektrický kôň

Je samozrejmé, že na tak luxusnej lodi ako Titanic nechýbala ani telocvičňa. Tí, ktorí sa aj počas plavby chceli udržať vo forme, si tu mohli precvičiť a posilniť všetky možné časti svojho tela. Medzi obyčajnými strojmi a pomôckami na cvičenia bola však aj jedna kuriózna. Bol ňou elektrický kôň, na ktorom ste si mohli potrénovať jazdu na koni.

mashable.com
mashable.com

Rukopis Josepha Conrada

Oficiálny názov luxusného Titanicu bol RMS Titanic. Skratka RMS – Royal Mail Steamer, znamená Kráľovský poštový parník. Na palube lodi bolo teda viac ako 7 000 000 kusov pošty, ktorá cestovala spolu s pasažiermi z Anglicka do USA. Medzi touto poštou bol aj rukopis Josepha Conrada, anglického spisovateľa, ktorý je považovaný za zakladateľa modernizmu. Jeho rukopis mal byť doručený do New Yorku právnikovi Johnovi Quinnovi, ktorý bol vášnivým zberateľom literárnych rukopisov.

theapricity.com
theapricity.com

Zaujali vás tieto veci na palube najznámejšieho parníka všetkých čias?

interez.sk (Lukáš M.), allday.com
Uložiť článok

Najnovšie články