Ak ste si mysleli, že tým, že nepoužívate Facebook, ste chránení pred sledovaním vašich osobných údajov, ste na omyle. Podľa nového odhalenia spoločnosť zbiera informácie aj o užívateľoch, ktorí ich sociálnu sieť nevyužívajú.
Postupy zberu údajov o používateľoch Facebooku boli znova spochybnené. Nové zistenia totiž odhalili, že sledujú dokonca aj ľudí, ktorí samotnú aplikáciu nepoužívajú. Spoločnosť Privacy International analyzovala 34 aplikácií v mobilnom operačnom systéme Android. Zistili, že až neuveriteľných 23 z nich odoslalo údaje spoločnosti Facebook ihneď po tom, ako ich používateľ spustil.
„Facebook bežne sleduje užívateľov mimo svojej platformy pomocou Facebook Business Tools, čo je súbor nástrojov slúžiacich na vývoj softvéru. Tie pomáhajú jeho tvorcom vytvárať aplikácie pre konkrétny operačný systém,“ tvrdí správa odprezentovaná na Chaos Computer Congress v Lipsku.
Nechýbajú ani obľúbené aplikácie
Medzi nimi nechýbala napríklad užívateľmi veľmi obľúbená aplikácia na výučbu jazyka Duolingo, databáza pracovných pozícií InDeed alebo dokonca vyhľadávač letov Skyscanner.
Má to byť užitočné pre každého
Spoločnosť Facebook sa voči tvrdeniam Privacy International ohradila tým, že zber údajov je bežnou praxou pre mnohé spoločnosti a dokonca prináša výhody pre obe strany. Pre používateľov a aj pre dané zapojené spoločnosti. „Tieto informácie sú dôležité pre to, aby vývojári vedeli nájsť vhodné možnosti k zlepšeniu svojich aplikácií. A zároveň prijímať relevantnú reklamu, ktorá napriek všetkému chráni ich súkromie.“
Snažia sa teda vysvetliť túto prax prostredníctvom pravidiel o ich politike a cookies a pomocou identifikátora inzercie spoločnosti Google, ktorý môže centrálne kontrolovať používateľov pomocou nastavení zariadení. Napriek tomu je otázne, či je až takýto zásah do bežného ľudského súkromia naozaj správny a relevantný.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku