Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft a jeden z najbohatších a najúspešnejších ľudí na svete, vydal v roku 1999 knihu s názvom Business @ the Speed of Thought. Táto kniha sa zaoberá predpovedaním vývoja technológií na najbližšie roky. Gates v nej popísal 15 predpovedí, ktoré už dnes môžeme vidieť bežne okolo nás, hoci pred takmer 20 rokmi zneli tieto predpovede ako sci-fi.
Stránky na porovnávanie cien
Gatesova predpoveď: „Budú vyvinuté automatizované služby porovnávania cien, ktoré umožnia ľuďom vidieť ceny produktov z rôznych stránok, čo minimalizuje úsilie na nájdenie najlacnejšieho produktu.“
Realita: V dnešnej dobe je na internete už nespočetné množstvo stránok, vďaka ktorým môžeme porovnávať ceny ľubovoľných produktov. Stačí zadať názov produktu do Googlu, Amazonu alebo nám bližšej Heureky a porovnanie cien produktov je hotové v sekunde.
Mobilné zariadenia
Gatesova predpoveď: „Ľudia budú pri sebe neustále nosiť malé zariadenia, ktoré im umožnia ostať v kontakte a riešiť obchody elektronicky. Budú môcť čítať noviny, kupovať letenky a ďalšie veci prostredníctvom týchto zariadení.“
Realita: Kto z nás nenosí pri sebe smartfón? Okrem neho sa rozšírili aj tablety, inteligentné hodinky a ďalšie zariadenia, ktoré všetky tieto činnosti zabezpečujú.
Okamžité platby, financovanie online a lepšia zdravotná starostlivosť cez internet
Gatesova predpoveď: „Ľudia budú platiť účty, starať sa o svoje financie a komunikovať so svojím doktorom cez internet.“
Realita: Služby ako internetbanking a Paypal už používa snáď každý z nás. So zdravotnou starostlivosťou cez internet to však ešte tak vyvinuté nie je. V zahraničí sa už rozbiehajú stránky One Medical, Forward a ZocDoc, ale u nás je to ešte v nedohľadne. Otázne je, kedy sa vôbec dočkáme komplexnej elektronizácie nemocníc.
Osobní asistenti a internet vecí
Gatesova predpoveď: „Budú vyvinutí osobní asistenti, ktorí spoja a synchronizujú údaje zo všetkých zariadení, ktoré človek používa, pričom nezáleží na tom, či sú v práci alebo doma. Títo asistenti budú ľuďom dávať upozornenia, čítať emaily a poskytovať potrebné informácie. Napríklad na základe receptu, podľa ktorého sa chystáte variť, vám vytvoria zoznam potrebných ingrediencií na nákup.“
Realita: Najďalej v kategórii osobných asistentov zašli produkty svetoznámych spoločností Google Now a od Apple je to Siri. Internet vecí sa pomaly, ale iste rozbieha a domáca automatizácia nám klope na dvere. Smart chladničky, kávovary či práčky sú čoraz dostupnejšie.
Online monitorovanie domu
Gatesova predpoveď: „Neustále obrazové monitorovanie vášho domu sa stane bežným a vy budete mať prehľad o tom, kto vás navštívil, keď ste neboli doma.“
Realita: Kamerové zabezpečenie domov je aspoň v bohatšej polovici sveta samozrejmosťou. Niektoré spoločnosti však zašli ďalej a umožňujú vám na diaľku ovládať laser, pomocou ktorého sa môžete hrať s vašou mačkou aj keď nie ste doma.
Sociálne siete
Gatesova predpoveď: „Súkromné stránky pre vás, vašu rodinu a priateľov budú bežné a umožnia vám spolu komunikovať a plánovať akcie.“
Realita: Nikomu z nás netreba bližšie predstavovať Facebook, Twitter, Instagram alebo WhatsApp.
Automatizované reklamné ponuky
Gatesova predpoveď: „Softvér bude vedieť, kedy ste si objednali dovolenku a bude vám automaticky navrhovať aktivity, zľavy a reštaurácie v okolí vášho ubytovania.“
Realita: Stačí raz napísať do Googlu alebo iného vyhľadávača, že hľadáte dovolenku v nejakej destinácii a odvtedy sa týchto reklám akoby neviete zbaviť. Na rôznych portáloch ako Expedia alebo Kayak si môžete overiť spokojnosť zákazníkov s daným ubytovaním a službami.
Diskusné stránky k priamym športovým prenosom
Gatesova predpoveď: „Spolu s ostatnými sa budete môcť vyjadriť k aktuálnym udalostiam pri pozeraní priameho prenosu v televízii alebo na internete, prípadne diskutovať o tom, kto by sa mal stať víťazom daného stretnutia.“
Realita: Väčšina stránok, ktoré ponúkajú live streaming, disponuje aj live chatom, kde môžete vyjadriť svoje názory na aktuálne prebiehajúci zápas.
Múdre reklamy
Gatesova predpoveď: „Zariadenia budú zbierať informácie o trendoch vo vašom nakupovaní a na základe týchto informácií vám budú zobrazovať presne to, čo hľadáte.“
Realita: V podstate sa jedná o tie isté veci ako v bode 7.
Odkazy na webové stránky v televízii
Gatesova predpoveď: „Televízne vysielanie bude obsahovať odkazy na veci, na ktoré sa práve pozeráte.“
Realita: Dnes takmer každá reklama v televízii obsahuje aj odkaz na svoju webovú stránku, kde nájdete bližšie informácie o ponúkaných produktoch a službách.
Online diskusie
Gatesova predpoveď: „Obyvatelia miest a krajín budú mať k dispozícii internetové diskusie, kde budú môcť preberať, čo sa aktuálne v ich okolí deje, prípadne aké spoločenské problémy ich trápia.“
Realita: Na jednej strane je dobré, že na Facebooku alebo Twitteri môžete verejne vyjadriť svoj názor, ale na druhej strane to môžu niektoré skupiny alebo jednotlivci zneužiť a ovplyvniť tak masy ľudí. Facebook a Twitter zohrávali významnú úlohu v prevratoch v Lýbii a Tunisku.
Záujmové webové stránky
Gatesova predpoveď: „Online komunity nebudú ovplyvnené polohou ľudí, ale ich záujmami.“
Realita: Môžete si vybrať z nespočetného množstva stránok, ktoré vám prinášajú články a informácie podľa vašich záujmov. Medzi ne patríme i my – Interez.
Softvér pre riadenie projektov
Gatesova predpoveď: „Vedúci projektov si budú môcť online vybrať ľudí, ktorí sa najviac hodia na danú prácu a následne s nimi riešiť dané úlohy.“
Realita: V práci sa azda každý stretol so softvérmi, ktoré nám uľahčujú prácu – zobrazujú denný rozvrh, prinášajú informácie, na akých projektoch robí daná osoba alebo či má dnes na vás čas.
Online nábory
Gatesova predpoveď: „Ľudia, ktorí hľadajú prácu, budú schopní nájsť si adekvátnu prácu ich schopnostiam, pričom zverejnia svoje záujmy, zručnosti a potreby.“
Realita: Portály ako Profesia alebo celosvetovo LinkedIn nám prinášajú obrovské množstvo pracovných ponúk a je len na nás si z nich nejakú vybrať.
Softvér pre obchod
Gatesova predpoveď: „Spoločnosti budú ponúkať špecializovanú prácu, ktorú nechcú alebo nevedia obsadiť a tým sa otvoria dvere na vzájomnú spoluprácu viacerých spoločností, čo bude výhodné pre obe strany.“
Realita: Dnes je bežné, že na nejakú špecializovanú prácu si firma najme inú firmu, ktorá má k dispozícii odborníkov na danú problematiku. Po skončení projektu sa firma s odborníkmi presunie na ďalší projekt.
businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku