Hoci sa ľudia, ktorí celý život pracovali, tešia na dôchodok, niektorí sa rozhodnú neodpočívať ani vtedy, keď na to majú nárok. Práca navyše im totiž môže pomôcť zvýšiť sumu ich poberaného dôchodku.
Dôchodca, ktorý pracuje na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, je povinne dôchodkovo poistený. Toto obdobie sa môže a nemusí započítať do obdobia dôchodkového poistenia a tak potenciálne zvýšiť sumu priznaného dôchodku. Ako informuje Sociálna poisťovňa na svojom webe, to či bude suma započítaná, závisí od dvoch vecí.
Ako to funguje
V prvom rade závisí od toho, či je poistenec, ktorý pracuje sezónne, starobným alebo invalidným penzistom. Ak sa priznáva dôchodok z invalidného poistenia (invalidný dôchodok alebo vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok), obdobie, ktoré poistenec získa dohodou o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, sa ako obdobie dôchodkového poistenia započíta vždy.
V prípade dôchodku zo starobného poistenia to však už také jednoduché nie je. Pri tomto type dôchodku obdobie dôchodkového poistenia závisí od mesačného príjmu po znížení o odvodovú odpočítateľnú položku pri sezónnej práci.
Suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci je 50 % priemernej mesačnej mzdy za predminulý kalendárny rok (spred dvoch rokov). Pre rok 2025 je suma odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci 715,00 eur.
Obdobie dôchodkového poistenia z dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce pritom dostane len ten, kto má mesačný príjem vyšší ako odvodová odpočítateľná položka.
Ako ďalej informuje Sociálna poisťovňa, ak budete v období po priznaní dôchodku naďalej dôchodkovo poistený, získate nárok na zvýšenie vášho dôchodku. Žiadosť o zvýšenie starobného dôchodku pritom môžete v kalendárnom roku podať len raz. Žiadosť pritom podávate až potom, keď prestanete pracovať.
Ak stále pracujete, žiadosť o zvýšenie dôchodku podávať nemusíte. Dôchodok sa vám v takom prípade zvýši automaticky, vždy od januára nasledujúceho roku.
Nahlásiť chybu v článku