Súčasná situácia v Slovenskej národnej strane (SNS) má podobnosť v minulosti, a presne to, čo sa stalo v roku 2016 predsedovi strany Sieť Radoslavovi Procházkovi, stane sa aj predsedovi SNS Andrejovi Dankovi.
Reagoval tak predseda hnutia Slovensko Igor Matovič na otázku agentúry SITA o možných dosahoch na koalíciu v prípade zániku poslaneckého klubu SNS po prípadnom odchode predsedu Národnej koalície Rudolfa Huliaka a členov Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z klubu národniarov.
SNS skončí ako SIEŤ
„Jednoducho Robert Fico ho rozoberie na malé kúsky. Premiérovi oveľa viacej vyhovuje, aby mal 78 poslancov pevných ako skala, ako keby sa mal spoliehať na nejaké dohody s Dankom. Podľa mňa je nad Dankom už zlomená palica a jeho osud je už spečatený. Už len počkajú, kedy zahlasujú za konsolidáciu a potom aj za rozpočet. A niekedy v januári, februári potom predseda Danko zistí, že v celom klube SNS je sám,“ povedal Matovič.
Poslanec a predseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling pre agentúru SITA v tejto súvislosti povedal, že koalícia sa za ostatné mesiace iba háda.
„A presne tak, ako sa koalícia háda medzi sebou, tak sa hádajú aj v jednotlivých koaličných stranách. Vidíme, že je rozdelená strana Hlas-SD, lebo nie všetci hlasovali za odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu. A teraz vidíme aj tú poslednú kauzu strany SNS, ktorá sa vlastne rozpadáva. Budú sa hádať medzi sebou, budú sa vydierať a uvidíme, čo bude výsledkom. Otázka je, kde nakoniec uvidíme poslanca Rudolfa Huliaka a čo si vydobyje. Podstatou tejto koalície je iba boj o stoličky. Pre nich sú dôležitejšie funkcie ako predvolebné sľuby. Takto oklamali všetkých voličov,“ vyjadril sa Grohling
Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka konštatoval, že vzhľadom na to, akí ľudia pôsobia v klube SNS, sa nič nedá predvídať. „Špeciálne pri Andrejovi Dankovi neviete, čo urobí nasledujúcu hodinu. To, čo mňa na tom trápi, je zavádzanie drahoty vládou. Všetkým ľuďom idú zvýšiť dane, na čo doplatíme všetci. A pritom koaličná strana SNS sa tu háda o tom, ako sa bude volať ich klub, kto bude kde sedieť, kto koho zradil. Táto telenovela ľudí nezaujíma. A to najmä v situácii, keď táto vláda aj SNS zavádza túto drahotu. Zdá sa mi to veľmi nedôstojné voči ľuďom,“ povedal Šimečka.
Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský v tejto súvislosti doplnil, že táto koalícia len kopíruje veľký chaos, ktorý vyčítala bývalým vládam. „Je to smutný príbeh, lebo ani nie po roku sa im to rozpadáva pod rukami. Dosah na parlament pri situácii v SNS môže byť rôzny. Buď istota flekov, ktorá ich scelí, alebo padne vláda a budú vypísané predčasné voľby. Príbeh s predčasnými voľbami je však menej pravdepodobný,“ uzavrel Majerský.
Poslanecký klub môže zaniknúť
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) v Narodnej rade SR upozornil, že zaniknutie poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) je možným scenárom, ak z neho odídu aj dvaja poslanci (Ivan Ševčík, Pavel Ľupták), ktorí sú spolu s poslancom Rudolfom Huliakom členmi Národnej koalície/Nezávislí kandidáti.
„Ak počet poslancov v poslaneckom klube klesne pod osem členov, podľa zákona o rokovacom poriadku tento klub zaniká,“ reagoval Dostál na otázku agentúry SITA o možnom zániku poslaneckého klubu SNS a jej vplyvov na koalíciu.
Aj keď by SNS prišla o poslanecký klub, vládna koalícia by mohla pokračovať ďalej. „Vládna koalícia by mala dva poslanecké kluby a skupinu poslancov, ktorí by ju podporovali za stranu SNS, aj keby nemali vlastný klub. A zrejme by ju podporovali aj tí traja poslanci zo skupiny okolo Huliaka,“ vysvetlil Dostál.
Pripomenul tiež, že podobná situácia nastala aj v roku 2016 pri vzniku tretej vlády Roberta Fica, keď strana Sieť prišla o možnosť vytvoriť samostatný poslanecký klub, ale koalícia napriek tomu vznikla. „Fungovanie koalície a koaličná väčšina je viac vecou politických dohôd,“ uviedol Dostál, poukazujúc na to, že poslanecký klub má aj právny rozmer zakotvený v zákone o rokovacom poriadku.
Podpísali si koniec
Schválenie konsolidačných opatrení môže znamenať začiatok pádu Ficovej vlády. Chaotický a nepremyslený balíček sa premietne do všetkých cien a bude mať negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku, uviedol vo štvrtok líder opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.
„Sebe zvýšili platy a udelili renty, všetkých ostatných ľudí na Slovensku zaťažili vyššími daňami. Ficova drahota sa dotkne každého, ide o plošný útok na peňaženky občanov,“ povedal Šimečka.
Dodal, že na konsolidačné opatrenia doplatia práve ľudia, ktorí volili predstaviteľov koalície, čo by mohlo zapríčiniť ich pád.
Opozičný poslanec Štefan Kišš (PS) upozornil taktiež na pozmeňovacie návrhy, ktoré boli schválené počas prijímania konsolidačných opatrení. Tie by mali zvyšovať náklady práce na strane zamestnancov aj zamestnávateľov a popri vysokej dani z finančných transakcií mať výrazne negatívny vplyv na ekonomiku Slovenska.
Nahlásiť chybu v článku