Stres prejavujúci sa nepokojom, podráždenosťou či neschopnosťou sústrediť sa ale nie je jediným spôsobom, akým sa strach z pandémie prejavuje. Vedeli ste napríklad, že sa môže pretaviť aj do snov?
Možno ste aj vy postrehli, že odkedy bola vyhlásená pandémia, snívajú sa vám zvláštne sny. Ako totiž informuje portál IFLScience, spánok je veľmi ľahko ovplyvniteľný stresom, zmenenou rutinou, ale napríklad aj alkoholom, pričom mnoho ľudí si v súčasnosti dopraje o pohárik viac, ako keď sa chodí do práce. Za zmenu kvality spánku počas zaťažujúceho obdobia môže evolúcia. Napríklad, človek potreboval byť počas vojnového obdobia v strehu a nemohol si dopriať 10 hodín kvalitného, ničím nerušeného spánku. Rozdiel spočíva v tom, že v boji proti neviditeľnému patogénu človek nedostatkom spánku veľa nezmôže, ba práve naopak, môže si uškodiť.
Spánok ovplyvňuje kognitívne schopnosti, ale aj imunitu
Každú noc počas spánku prejdeme štyrmi štádiami, pričom jedným z nich je tzv. REM spánok. Jeden cyklus trvá približne 110 minút a potom sa začne opakovať. Stres tento cyklus výrazne ovplyvňuje. Napríklad, ťažšie sa nám zaspáva, počas noci sa častejšie budíme a častejšie sa vyskytujú nočné mory. Zobúdzanie sa po nočných morách zapríčiní, že si zvláštne sny po prebudení zapamätáme, a to môže ovplyvniť mentálny stav človeka počas dňa. K zlej nálade okrem nepríjemných snov prispieva aj znížená kvalita spánku.
Kvalitný spánok je však nesmierne dôležitý, počas neho mozog buduje nové neurálne prepojenia, zlepšuje kognitívne schopnosti a takpovediac sa opravuje. Nedostatok kvalitného spánku však ovplyvňuje nielen našu myseľ, ale aj telo. Bez neho sme jednoducho vyčerpaní po každej stránke. Zasiahnutá je dokonca aj imunita a na tú si teraz musíme dávať dobrý pozor. Ak je to teda možné, odložte večer prácu či ďalšiu epizódu seriálu a radšej si doprajte kvalitný spánok.
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku