Muž, ktorý predával cez portál Bazoš historické knihy, vrátane známej Mein Kampf, sa stal obeťou podvodu. Komunikácia prebiehala prirodzene až do momentu podozrivej platby, upozornil na to portál Žilinak.sk.
Záujemca so svojou obeťou komunikoval „cez whatsapp s normálnym číslom a fotkou. Krátko nato poslal link Packety kuriéra, kam poukázal údajne prostriedky na prevzatie za zásielku. Tá webadresa vyzerala úplne normálne, klikol som na to, ocitol som sa v mojom rozhraní Tatra banky,“ opísal svoju skúsenosť podvedený muž.
Dodal, že prostredie vyzeralo „identicky, ako moje prostredie v Internetbankingu. Tam som sa prihlásil a vzápätí som zistil prostredníctvom smsky, že mi prostriedky odišli z osobného účtu.“
Platby zastavili včas
Muž ihneď kontaktoval Tatra Banku, aby mu zablokovala účet. Najskôr ho síce uistili, že 5 000 eur odišlo iba z jeho osobného účtu, neskôr zistil, že mu z kreditky zmizlo rovnaké množstvo peňazí. Platby však stihli zastaviť včas, banka mu odporučila, aby podal trestné oznámenie.
Polícia upozorňuje, aby ste nikdy neposielali údaje z vašej karty neznámej osobe. „Emaily, ktoré vás chcú uchlácholiť tým, že k vám príde kuriér a nemusíte sa o nič starať, sú podvodné‼️“ zdôrazňujú policajti.
Vylepšili známy trik
Podvodníci vylepšili starý známy trik, aby pôsobili dôveryhodnejšie. „V zásade ide o rovnaký modus operandi. Podvodník vás kontaktuje, že má záujem o tovar, ktorý predávate, a jediné, čo žiada, sú osobné údaje predávajúceho. Novinkou je, že podvodník vystupuje pod menom dôveryhodnej osoby, ako napríklad doktor,“ uvádza polícia. Chcú tak navodiť dojem dôveryhodnosti a znížiť obavy predávajúcich.
Nahlásiť chybu v článku