Japonsko, aj keď je známe ako veľmi kultivovaná krajina, robí niečo, s čím nesúhlasí takmer nikto – a to je tradičný lov delfínov. Pri tejto kontroverznej praktike rybári naženú delfínov na plytčinu, kde ich zabijú pre mäso, resp. niektoré ušetria a tie potom putujú do akvárií a zábavných parkov. Teraz sa, ako informuje portál Unilad, ukázali aj zábery z tohto desivého lovu.
Lov delfínov v Taidži prebieha už celé desaťročia. V roku 2009 sa stal aj predmetom oscarového dokumentárneho filmu Zátoka, vďaka ktorému na seba pritiahol celosvetovú pozornosť. Japonsko sa napriek ostrému nesúhlasu zo strany medzinárodného spoločenstva vrátilo tento rok aj ku komerčnému lovu veľrýb. Japonská vláda na tento rok povolila zabitie alebo odchyt dovedna 1700 delfínov.
Environmentalisti označujú lov za extrémne krutý. Rybári z Taidži zase tvrdia, že na love a predaji z neho je miestna komunita existenčne závislá.
Environmentálna skupina The Dolphin Project teraz zverejnila srdcervúce zábery skupiny delfínov, ktoré plávajú uväznené medzi sieťami. Krúžia okolo a otierajú sa o seba, v snahe sa upokojiť a cítiť svojich blízkych pri sebe. Či tušili, že o chvíľu nastanú jatky, je ťažké predpokladať.
Osem delfínov bolo zajatých, všetky ostatné boli zabité na mäso. Podľa svedkov sa delfíny ani nebránili, ako keby už boli zmierené so svojím osudom, ktorý ich čaká.
In one of the most brutal hunts ever witnessed, pilot whales suffer from multiple injuries and casualties. Too injured and exhausted to swim to its pod, a juvenile pilot whale circles beside the nets, Taiji, Japan.
TAKE ACTION: https://t.co/BkupXmhEip #DolphinProject pic.twitter.com/7LNg8x4VLk— Dolphin Project (@Dolphin_Project) September 16, 2019
Lovecká sezóna trvá v Japonsku od septembra do februára, no na lov musia mať rybári povolenie. Delfíny sú nahnané do otvorených sietí a tie sú potom uzavreté, aby odtiaľ nemohli ujsť.
Napriek veľkej kritike Japonska, krajina vychádzajúceho slnka s týmito praktikami nehodlá skončiť. Práve naopak v tomto roku dokonca ohlásilo opätovný komerčný lov veľrýb. K takémuto kroku krajina pristúpila po tom, ako v júli vystúpila z Medzinárodnej veľrybárskej komisie. Tá komerčný lov veľrýb celosvetovo zakázala v roku 1986.
Japonsko s lovom veľrýb aj napriek moratóriu nikdy úplne neprestalo a každoročne zabíjalo stovky veľrýb pri svojich misiách, ktoré označovala ako „výskum“.
Nahlásiť chybu v článku