Stanislav Šiliga

Netradičné dovolenky sú v súčasnosti čoraz viac populárne. Niektorí v poslednej dobe preferujú návštevy tzv. strašidelnej turistiky.

V takomto prípade sa schytí partia mladých ľudí, zbalia svoje caky-paky a odídu za dobrodružstvom do krajiny alebo skôr nekrajiny. Tu hovoríme práve o návšteve miest, ktoré môžu byť neraz chátrajúce a úplne alebo aspoň čiastočne opustené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na začiatok sa teda oboznámime s významom a vznikom pojmu Mesto duchov. Je to zaužívaný názov pre opustené mesto alebo prinajmenšom oblasť, kde počet obyvateľov prudko klesol. A práve v tejto chvíli nás napadá otázka: Čo nás na takejto turistike najviac láka? Myslím si, že odpoveď na otázku sa končí ďalším otáznikom. Prečo sa tak stalo?

Stanislav Šiliga
Stanislav Šiliga

Človek je tvor veľmi zvedavý a neraz je fascinovaný záhadami. Každý sa občas rád zahrá na detektíva, snaží sa spoznať nepoznané veci, príbehy či miesta. No a čo je dôvodom, že sa ľudia zbalia a zanechajú svoje domovy? Príčina opúšťania miest je väčšinou daná nedostatkom prírodných zdrojov, vďaka čomu je na území, v minulosti tak preslávenom a bohatom, nedostatok pracovných miest či obživy (viď. Amerika, západ, Zlatá horúčka, Western). No nie je to jediný motív. Ďalší z dôvodov, prečo je človek viac než ochotný odísť zo svojej domoviny, je oveľa katastrofickejší (viď. Pripjať, Černobyl. atómová elektráreň). Toľko k načrtnutiu.

Stanislav Šiliga

Teraz sa však dostávame k ďalším zaujímavostiam. Či tomu veríte, alebo nie, aj my na Slovensku máme zopár zaujímavých miest s nevšednou históriou, ktoré stoja za návštevu. A práve takýchto sa týka projekt Čierne diery. Ich cieľom je dostať do povedomia širokej verejnosti zabudnuté Slovenské mestá. Tak a teraz sa približujeme k nášmu cieľovému bodu. Ak sa vyberieme z Rožňavy smerom do Gelnice, v strede cesty narazíme na malé mestečko Smolník. Trasa vedie naprieč lesnatou oblasťou lemovanou starou gotickou cestou. Počas svojej existencie bola obec viackrát premenovaná. Súčasný názov pravdepodobne nesie podľa Smolníckeho potoka, ktorý tmavšou farbou vody pripomínal smolu.

Stanislav Šiliga

Naozaj vás však nechcem nudiť detailmi z histórie. Jedine v prípade, že by to bol jeden z vašich obľúbených predmetov. Ak vám predsa len učarovali dejiny, a dokonca by ste sa radi vžili na chvíľu do kože bádateľa, tak neváhajte nahliadnuť do krátkeho dokumentu o Smolníku. A vy ostatní pokračujte v čítaní.

Stanislav Šiliga

Podľa jednej z povestí sa v zábleskoch vo vode odrážali zlaté vlasy lesných víl zakliatych na dne potoka. Raz sa pri potoku utáborili neznámi bojovníci. Keď sa ráno zobudili, na svoje prekvapenie zbadali, že sa ich zbrane menia na zlato. Tak začali hľadať zlato v útrobách zeme. História Smolníka zaznamenala aj ťažké obdobia. V roku 1600 spustošila mesto morová epidémia, v roku 1813 zas ničivá povodeň. Vedeli ste napríklad, že v podzemí pod Kostolom Svätej Kataríny sa nachádza stará neprebádaná kostnica? Mojím cieľom je však, samozrejme, dopátrať sa k odpovedi na našu otázku: Prečo je Smolník dnes už Mestom duchov?

Stanislav Šiliga

V minulosti bolo mesto Smolník osídlené až do miery 12-tisíc obyvateľov. No v dnešnej dobe ostala len malá hŕstka z tohto hojného počtu, a to presnejšie tisícka obyvateľov. Začalo sa to v 20. storočí, kedy nespokojní baníci protestovali proti zastaveniu čerpania pyritu. Po viac ako 700-ročnej ťažbe sa však ložisko vyčerpalo a následne v roku 1989 bola vyťažená posledná symbolická ruda. Mimo baníckej činnosti obyvatelia Smolníka nemali veľmi na výber, ako získať prácu, peniaze na živobytie a potravu. Príčinou je práve lokalita, v ktorej sa obec nachádza.

Stanislav Šiliga

Aj napriek tomu, že miesto má výborné predpoklady pre turistiku, však práve v tomto prípade na svoju pozíciu dopláca. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim počet obyvateľstva je nedostatok ornej pôdy. A tak sa mesto pomaly stáva málo obývaným. Napriek všetkému som však presvedčená, že podmienky na nevšednú turistiku sú tu ideálne. Len si to predstavte. Vchod do mesta obklopujú mohutné stromy, kľukatá turistická cestička a rozsiahle pasienky. Vo chvíli, keď dorazíte do mesta, vás očarí atmosféra gotického kostolíka s cibuľovou strechou. Spomínaný gotický skvost sa nachádza vo vyvýšenine nad námestím uprostred obce a disponuje masívnou zvonicou. Čo by lepšie navodilo fascinujúcu atmosféru nevšednej turistiky ako práve tieto prvky?

Stanislav Šiliga

Ak by vám to nestačilo nechajte sa zlákať kostnicou pod kostolom alebo dvojkilometrovým tunelom popod štôlňou, ktorá vedie cez horu až k vedľajšej doline. Tunel obýva hojný počet vzácnych druhov salamandier a netopierov. Ak by ste potrebovali menšiu prestávku počas vašej turistiky, môžete tak spraviť pri návšteve hostinca Alžbety. Len tak pre zaujímavosť Alžbeta sa v minulosti volala Čierny orol. No a v prípade, že ste načerpali nových síl, môžete si spraviť romantickú prechádzku pozdĺž Smolníckeho potoka.

Stanislav Šiliga

Tak teda už neváhajte! Hor sa za objavovaním aj nášho kultúrneho dedičstva.

Pozri aj: Kaštieľ Dolná Mičiná: Opustená slovenská pamiatka, ktorá však už dnes naháňa hrôzu

interez.sk (Barbora Panyiová)
Uložiť článok

Najnovšie články