Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po utorňajšom rokovaní vlády uviedol, že Slovenská informačná služba, respektíve konkrétne jej šéf Pavol Gašpar, dostal od predsedu vlády Roberta Fica pokyn na vypracovanie správy o atentáte na jeho osobu. Toto vyhlásenie o deň neskôr poprel, rovnako tak ho vyvrátil aj predseda vlády.
Vo štvrtok zvolala strana Smer-SD tlačovú konferenciu s názvom „Schizofrénia a klamstvá k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica“. Na tej vystúpili Richard Glűck a Peter Šuca.
„Je nepochybné že atentátnik spáchal atentát z politických dôvodov. Ten istý Cintula, ktorý strieľal na premiéra, bol sfanatizovaný opozíciou. Existujú fotografie. Bežne sa zjavoval na bežných opozičných akciách, a preto je nepochybné, že s niekým aj komunikoval,“ uviedol Glűck.
„Ak niekto tvrdí, že Robert Fico potrebuje niečo vyťahovať zo SIS-ky, je to nezmysel,“ dodal s tým, že aj novinári šíria dezinformácie, a to na základe informácií od opozície.
Na tlačovej konferencii dostali priestor na otázky aj médiá. eREPORT položil dve otázky, jednu s konštatovaním, že redaktor nerozumie tomu, načo by premiérovi bola správa SIS.
Mimoriadne rokovanie
Ako uviedol Peter Šuca, mimoriadne rokovanie osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti SIS, ktoré sa má týkať jej činnosti v súvislosti s vyšetrovaním okolností atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), sa má uskutočniť v stredu (23. 10.) o 7:00, píše TASR.
O deň neskôr je naplánované riadne rokovanie výboru, ktoré sa má týkať informácie riaditeľa SIS Pavla Gašpara o bezpečnostných rizikách v súvislosti s politickým extrémizmom.
Šuca tiež upozornil, že súčasťou mimoriadneho rokovania má byť podľa požiadavky opozície aj informácia, vo verejnosti označovaná ako správa SIS k atentátu na premiéra. „Nikto nevie, či takáto správa vôbec existuje,“ upozornil Šuca, ktorý navyše poukázal na to, že i v prípade existencie správy nie sú poslanci prijímateľmi oprávnenými zo zákona.
Na tento fakt upozorňovali podľa neho aj samotní opoziční poslanci, nerozumie preto požiadavke opozície o sprístupnenie daného materiálu.
Vo štvrtok sa má uskutočniť podľa jeho slov riadne rokovanie výboru, ktoré sa má týkať správy SIS o bezpečnostných rizikách súvisiacich s politickým extrémizmom.
Túto správu si mal vyžiadať ešte 2. októbra predseda poslaneckého klubu PS a člen výboru Martin Dubéci. „Pán Dubéci žiadal od riaditeľa SIS informáciu o politickom extrémizme a tam bola priamo debata o atentáte na premiéra,“ uviedol Šuca.
Považuje za logické, že informácia sa bude týkať aj atentátu ako prejavu politického extrémizmu. Avizoval, že v prípade vážnych zistení pristúpi výbor k ďalším krokom. „Ak sa uznesieme na tom, že informácie sú natoľko závažné, že je potrebné spracovať správu SIS, požiadame o vypracovanie takejto správy pre prijímateľov zo zákona, teda aj predsedovi parlamentu,“ upozornil Šuca.
Poslanec za Smer-SD Richard Glück ostro odmietol vyjadrenie opozície o zneužívaní SIS predsedom vlády pri vyšetrovaní atentátu. Upozornil na to, že premiér ako poškodená osoba má prístup k celému vyšetrovaciemu spisu. „Ak má niekto prístup k celému spisu, kde sú zhromaždené informácie od všetkých spravodajských služieb a orgánov činných v trestnom konaní, nevidím logiku v tom, aby požadoval od SIS čiastkové informácie, ktoré poskytne v rámci súčinnosti vyšetrovania,“ argumentoval.
Opozícia sa obáva zneužitia SIS v súvislosti s vyšetrovaním okolností atentátu na premiéra 15. mája v Handlovej. S koalíciou sa prie o to, akým spôsobom bola do vyšetrovania angažovaná SIS.
Považujú to za potvrdenie
Opozičná SaS naopak nezrovnalosti okolo správy SIS o atentáte na premiéra Roberta Fica vníma ako potvrdenie toho, že sa premiér i koalícia chystajú správu o atentáte zneužiť proti opozícii, informovala TASR.
„Už v máji sme volali po zriadení medzinárodnej vyšetrovacej komisie, pretože obava zo zneužitia atentátu bola na mieste. Dnes je jasné, prečo s takouto komisiou vládna koalícia nesúhlasila a prečo potrebovala narýchlo vytvoriť vymyslené zámienky na odvolanie Márie Kolíkovej,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.
Opozícia sa obáva zneužitia SIS v súvislosti s vyšetrovaním okolností atentátu na premiéra 15. mája v Handlovej. S koalíciou sa prie o to, akým spôsobom bola do vyšetrovania angažovaná SIS.
Nahlásiť chybu v článku