foto: Unsplash

Aj keď si to neraz neuvedomujeme, ľudská tvár je mimoriadne bohatým zdrojom informácií.

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše človeka. Čítame však nielen z očí, ale z celej ľudskej tváre. Dokážeme odhadnúť momentálne citové rozpoloženie, sympatiu či antipatiu a odborníci sa nazdávajú, že na prvý pohľad odhadneme dokonca aj to, či je jedinec chorý alebo zdravý.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dokážeme odhaliť chorého kolegu?

Zima je obdobím, kedy nejeden človek končí s boľavým hrdlom, tečúcim nosom či dokonca s horúčkou. Ideálne je, ak sa v takom období dokážeme chorým ľuďom vyhýbať. Našťastie, ako uvádza portál IFLScience, na odhalenie choroby u iných máme lepší „radar“, ako by ste sa nazdávali.

Štúdia bola publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B a hovorí, že nám stačí jediný pohľad na druhého človeka, aby sme odhalili, či je chorý alebo nie. Evolúcia to totiž zariadila tak, že u človeka sa vyvinul akýsi šiesty zmysel, ktorý nám pomáha čo najviac sa vyhýbať nákazlivým ochoreniam.

John Axelsson zo stockholmskej univerzity, ktorý je spoluautorom štúdie, sa pre AFP vyjadril, že schopnosť odlíšiť zdravého človeka od chorého nám umožní minimalizovať kontakt s chorým človekom, a teda vyhnúť sa možnej nákaze. Túto domnienku švédski vedci otestovali tak, vyhotovili dve fotografie 16 zdravých dobrovoľníkov.

Čo všetko odhalia črty tváre?

Najprv dobrovoľníkom vpichli injekciu s tzv. lipopolysacharidom (LPS), čo je molekula nachádzajúca sa na niektorých patogénnych baktériách a u zvierat vyvoláva prudkú reakciu imunitného systému. Pre človeka molekula nie je nebezpečná, napriek tomu však aktivizuje aj ľudský imunitný systém. Po dvoch hodinách od vpichnutia injekcie bola vyhotovená prvá séria fotografií.

Pred vyhotovením druhej série fotografií bola tým istým dobrovoľníkom vpichnutá injekcia s placebom. Následne porovnávalo fotografiu po vpichnutí placeba a po vpichnutí LPS 62 ďalších dobrovoľníkov. Výsledky experimentu boli vskutku zaujímavé, dobrovoľníci totiž dokázali až v 81 percentách prípadov odhadnúť, na ktorej fotografii bola jedincovi vpichnutá molekula LPS. Ľudia najčastejšie takmer okamžite postrehli bledú pokožku, ovisnuté očné viečka, bledé pery a červené oči.

Foto: unsplash

V odhaľovaní chorôb sme lepší, ako by sme si mysleli

To znamená, že človek dokáže odhaliť počiatočné štádium choroby už krátko po tom, ako bol jedinec vystavený vplyvu infekcie. Práve vtedy je riziko prenosu ochorenia mimoriadne vysoké, je teda praktické, ak chorého jedinca dokážeme identifikovať a vyhnúť sa mu. Zaujímavé je, že doteraz schopnosť človeka odhaliť chorého jedinca na základe čŕt tváre príliš skúmaná nebola. Možno ste však aj vy postrehli, že na prítomnosť chorého človeka v miestnosti mnohí z nás automaticky reagujú znechutením a snahou zo zdravie ohrozujúcej situácie uniknúť.

Takto reagujeme nielen na chorých ľudí, ale aj na čokoľvek iné, čo môže obsahovať patogény a predstavovať hrozbu. Napríklad, pohľad na mŕtve zviera alebo pokazené jedlo odradí takmer každého. Zdá sa teda, že sme v odhaľovaní chorôb lepší, ako sme si doteraz mysleli.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články