Ak sa opýtate svojho lekára, aká je vlastne priemerná teplota ľudského tela, pravdepodobne vám odpovie, že je to 37 stupňov Celzia. Tento údaj pochádza z lekárskej knihy od nemeckého doktora Carla Reinholda Augusta Wunderlicha z roku 1868. Je to štandard, ktorý prekvapivo prežil až do dnešných dní, aj keď už vôbec nemusí byť pravdivý.
Wunderlich vykonal doslova milióny meraní teploty na desaťtisícoch pacientov a stanovil, že priemerná teplota človeka bola 37 stupňov Celzia.
Ako uvádza Science Alert, teraz však vzniká predpoklad, že toto číslo by malo byť upravené smerom nadol. V časopise eLife sa tím vedcov zo Stanfordskej univerzity pokúsil načrtnúť, prečo je táto hodnota doslova prežitkom.
V 19. storočí sa s termometriou iba začínalo, tvrdí lekárka Julie Parsonnet zo Stanfordskej univerzity a zároveň dodala, že naša teplota nie je to, čo si ľudia myslia.
Nedávna štúdia skúmala viac ako 35-tisíc pacientov a vykonali v nej takmer 250-tisíc meraní telesnej teploty. V nej zistili, že priemerná teplota bola 36,6 stupňov Celzia.
Vedci ďalej porovnali záznamy 24-tisíc veteránov z občianskej vojny v USA so záznamami 15-tisíc ľudí z národného zdravotného výskumu zo začiatku 70. rokov a tiež s 150-tisíc záznamami zo začiatku 21. storočia. Na základe tohto veľkého množstva údajov takisto zistili významný rozdiel v priemerných teplotách.
Teploty ľudí v 19. storočia boli mierne teplejšie oproti súčasnosti. Napríklad, muži narodení v 21. storočí majú telesnú teplotu až o 0,59 stupňa Celzia nižšiu ako muži narodení na začiatku 19. storočia. Podobný pokles bol pozorovaný aj u žien.
Takisto vedci zaznamenali postupný pokles telesných teplôt, takže sa to neudialo skokovo. Vedci sa začali pýtať, čo sa stalo s našimi telami alebo prostredím, že naša teplota klesla.
„V priebehu času sa toho zmenilo veľa. Zmenilo sa prostredie, v ktorom žijeme, teplota v našich domovoch, náš kontakt s mikroorganizmami a zmenili sa naše stravovacie návyky. Všetky tieto veci mohli zapríčiniť pokles telesnej teploty,“ uvádza Parsonnet.
Zlepšenie nášho zdravia a výživy je pritom najväčším dôvodom na vysvetlenie nižšej teploty. Zvýšená telesná teplota je spojená najmä s obranou organizmu, napríklad proti zápalom v tele. Keďže hygiena pred 200 rokmi bola na neporovnateľne nižšej úrovni a následnými dekádami sa stále zlepšovala, znamená to, že naše organizmy nemuseli už toľko bojovať so zápalmi v tele a telesná teplota preto prirodzene klesala.
„Všetky tieto javy znamenajú, že hoci si myslíme o ľudských bytostiach, že sa nemenia, nie je to tak. Nie sme rovnakí ako v minulosti. V skutočnosti sa fyziologicky meníme,“ dodáva na záver Parsonnet.
Nahlásiť chybu v článku