Vedci vyvinuli prototyp umelej kože podobný tej ľudskej. Vytvorili z nej „smart obal na mobil“ a ten povýši vaše zariadenie na novú úroveň. Prototyp zaznamenáva dotyky a reaguje na rôzne jeho formy, ako je napríklad šteklenie, hladkanie, ale aj napríklad štípanie.
Rozhranie má názov Skin-On a podľa Independent ho bude možné pripojiť na rôzne zariadenia. Obal je vytvorený z viacerých vrstiev silikónu s tvarom, aby sa čo najviac podobal ľudskej koži. Na vonkajšej vrstve sa nachádza elektródová vrstva, ktorá dokáže vnímať dotyky. Vyvinuli ho vedci z Bristolskej univerzity spolu s Telecomm ParisTech.
Z kože vytvorili obal na telefón, počítačovú podložku, ale aj poťah na inteligentné hodinky.
„Silné stlačenie vyvoláva hnev, zatiaľ čo šteklenie pokožky vytvára smiech a poklepaním sa vytvorí prekvapené emodži,“ uviedol hlavný autor projektu Marc Teyssier.
Obal tak môžete napríklad poštekliť či uštipnúť a na monitore sa vám zobrazí avatar, ktorý sa smeje, či sa naopak zamračí. Pri použití ako touchpadu zase pridáva ďalší rozmer ovládania podľa citlivosti tlaku či lepšieho ovládania.
Ak sa zamýšľate, na čo je vôbec tento prototyp dobrý, tak s jeho uplatnením sa počíta najmä v budúcnosti pri navrhovaní humanoidných robotov. Okrem toho, že by vďaka takejto koži získali „ľudskejší vzhľad“, dokázali by správne reagovať na dotyky a iné podnety z okolia.
Vedecký tím tvrdí, že ich práca otvára dvere do možnej budúcnosti pomocou „antropomorfných prístrojov“ – kde prístroje majú ľudské vlastnosti. Ďalším krokom je podľa New Scientist ešte realistickejšia pleť a to aj so zabudovanými chĺpkami, ktoré budú merať teplotu.
Fungovanie umelej kože si môžete pozrieť na tomto videu:
Independent
Nahlásiť chybu v článku